۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  695
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31500
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
تعرض به حریم دبیرستان ماندگار رازی آبادان
کد خبر : 8645۱۰ | در تاريخ : مهر ۱۰, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۰۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت:یکی از دستگاه های اجرایی این شهرستان با ساخت و ساز بدون مجوز این اداره در محوطه دبیرستان رازی، به حریم آن تعرض کرده است.

 ۸۲۲۴۵۹۵۳-۷۱۰۴۸۷۷۵
دبیرستان رازی آبادان که بهمن ماه ۱۳۹۲ در فهرست آثار ماندگار ملی ثبت شده و به عنوان برند و افتخاری برای مردم این شهر می باشد، این روزها حال و روز خوبی نداشته و در معرض تخریب قرار دارد.
دبیرستان ماندگار رازی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین دبیرستان های آبادان است و اسناد، سال ۱۳۱۷ را آغاز فعالیت آن بیان می کند.
این اثر ماندگار، دهم دیماه ۱۳۸۱ به شماره ۷۰۳۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
قدمت دبیرستان و وجود درخت کهنسال تقریبا ۷۵ ساله و آزمایشگاه کهن و کاربرد چوب های قدیمی در ساختمان، کاشی کاری های ۷۵ ساله و فارغ التحصیلانی که اکنون موقعیت های ممتاز ملی و بین المللی یافته اند، جایگاه با ارزشی برای این اثر تاریخی نزد مردم منطقه ایجاد کرده است.
معماری این ساختمان بر اساس نقشه مهندسی انگلیسی طراحی شده و جنبه بومی ندارد، نمای آن از فضای بالا به شکل H است و از نظر تهویه و تابش آفتاب در کلاس ها موقعیت مناسبی دارد.
درهای بزرگ که در دو نقطه جداگانه طراحی شده است، امکان دسترسی تمامی وسایل امدادرسانی در شرایط ضروری را فراهم ساخته، ضمن اینکه اداره آتش نشانی پالایشگاه، نیروی انتظامی و بیمارستان نیز از مراکزی است که از نظر فاصله، مسافت چندانی با این واحد آموزشی ندارد.
با توجه به قدمت بیش از نیم قرن، واحد آموزشی مذکور برخی ویژگی های طراحی های قدیمی را در خود دارد، کاشیکاری با زمینه لاجوردی با نقوش خاص و سرهای شیر تعبیه شده در نقاط مختلف و استفاده از آجرهای قدیمی در ساختمان را می توان از این هنرها بیان کرد.
در دوران دفاع مقدس نیز، رزمندگان اسلام از این مکان به عنوان جان پناه استفاده می کردند.
این دبیرستان که از نمادهای فرهنگی آبادان به شمار می آید، در منطقه سیکلین و نزدیکی میدان انقلاب این شهر واقع شده است.
دبیرستان رازی با سبک و سیاق خاص معماری آن می تواند برای همیشه الگوی معماری مدارس ما باشد. الگویی که در آن همه گونه امکانات آموزشی، اداری، رفاهی و فضاهای مناسب با آموزشگاه تدارک دیده شده است.
قدمت دیرینه این دبیرستان و تاثیر آن در رشد فرهنگ و دانش و تربیت فرزندان این مرز و بوم، بر کسی پوشیده نیست و دانش آموختگان فراوانی که در این دبیرستان دوره تحصیل را گذرانده و به درجه های پیشرفت و ترقی رسیده اند، بیانگر این ادعاست.
آثار بسیاری که از گذشته در این دبیرستان برجای مانده است، گواه بزرگی و اهمیت این دبیرستان است و کمتر کسی را می توان دید که روزی در آبادان بوده و از این دبیرستان خاطره نداشته باشد.
تاریخچه این مرکز آموزشی نشان می دهد، چهره های ماندگاری در آن مشغول فعالیت بوده اند که از آن می توان به دکتر علی اصغر نراقی، شهید صمد صالحی نخستین رئیس آموزش و پرورش دوران دفاع مقدس، زنده یاد بهمن عیوق نویسنده و کارگردان و محمد رشیدیان نماینده مردم آبادان در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی یاد کرد.
همچنین از خیل فارغ التحصیلان برجسته این دبیرستان می توان از نجف دریابندری نویسینده و مترجم، ناصر تقوایی کارگردان، ناصر بزرگمهر روزنامه نگار و نویسنده، سیروس یگانه از نمایندگان ایران در یونسکو، صفدر تقوایی نویسنده و مترجم یاد کرد.
همچنین در عرصه مسابقات علمی و ورزشی می توان از افرادی نظیر شهاب مطلق توپچی رتبه نخست نجوم در سال ۸۵-۸۴، شجاع زویدات رتبه نخست مسابقات حفظ و قرائت قرآن در مصر، محمدمهدی سویلم یوسفی مقام نخست مسابقات کشوری نهج البلاغه و تورج بهوندی مقام نخست رشته جودو در سال ۸۹-۸۸ یاد کرد.
از جمع دانش اموختگان آن می توان به مانوک خدابخشیان، ایرج پارسی نژاد، ناصر تقوایی، امیر نادری، صفدر تقی زاده، نجف دریابندری، هوشنگ گلشیری ، عبدالنبی قیم و ایرج فرزاد اشاره کرد.
هنوز، می توان در کلاس ها و راهروهای این دبیرستان هوایی را استشمام کرد که یادآور گذشته باشکوه نه چندان دور این شهراست.
شاید به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی این دبیرستان را به عنوان یک اثرارزشمند فرهنگی ثبت کرده است.
دبیرستان رازی یک نقشه معماری خاص دارد، در این مدرسه علاوه بر تمام امکانات آموزشی، منازل مسکونی کارکنان و مدیر آموزشگاه نیز طراحی شده و گرداگرد ساختمان اصلی فضاهای باز بسیار مناسبی برای استراحت و ورزش دانش آموزان پیش بینی شده است.
اما این بنای تاریخی و از نمادهای افتخار مردم آبادان و دانش آموختگان، این روزها حال و روز خوبی ندارد.
یکی از کلاس های درس این دبیرستان که روزگاری پذیرای دانش آموزان و فراگیران تحصیل بود، در غبار بی توجهی در گوشه ای از مدرسه بلا استفاده مانده است.
شکستگی شیشه پنجره ها، گرد و غبار ناشی از کم توجهی بر روی صندلی های کلاس و در یک کلام، نامهربانی با مدرسه، آن را در معرض آسیب جدی قرار داده است.
برخی کلاس های درس این دبیرستان نیز، به انبار کمد و لوازم فرسوده اداری تبدیل شده است و بخشی از این مدرسه نیز تصاحب شده است.
اگرچه بخشی از دیوار این دبیرستان در سال های گذشته رنگ آمیزی شده است، رنگ آمیزی ناشیانه نیز، آن را از وضعیت طبیعی خود خارج کرده است.

تعرض به حریم دبیرستان ماندگار رازی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان نیز روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت:اداره آموزش و پرورش آبادان بدون ارائه مجوز از سوی میراث فرهنگی بخشی از دبیرستان ماندگار رازی را در اختیار یکی از نهادهای دولتی قرار داد.
محمد مرادی اظهار داشت:هم اکنون در بخشی از این مدرسه که بدون مجوز، تحویل دستگاه اجرایی شده است، بدون دریافت مجوز از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساخت و ساز صورت گرفته است.
وی ادامه داد:این رخداد در حالی صورت گرفته که نامه کتبی به فرمانداری ویژه آبادان و اداره آموزش و پرورش نیز ارسال شده است.
مرادی تصریح کرد: تخریب و ساخت و ساز در دبیرستان رازی که یکی از آثار فرهنگی شهرستان آبادان است، غیرقانونی است..
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان تصریح کرد:البته مجوزی که اداره آموزش و پرورش شهرستان به نهاد متولی اعطا کرده، غیرقانونی بوده و ساخت و ساز در این دبیرستان باید سریعا متوقف شود.

ایرنا –  مسعود گادار
۸۲۲۴۵۹۵۳-۷۱۰۴۸۷۷۴ ۸۲۲۴۵۹۵۳-۷۱۰۴۸۷۷۶