۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  685
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31490
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
تدوین بخشنامه برنامه ششم توسعه در خوزستان
کد خبر : 7719۲۱ | در تاريخ : مرداد ۲۱, ۱۳۹۵ | ساعت : ۹:۵۱ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان از تدوین بخشنامه برنامه ششم توسعه استان طی ۲۷ بخش خبر داد.

استانداری خوزستان

به گزارش اروندپرس ؛ مهرداد نیکو شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان که در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد اظهار کرد: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشنامه تدوین برنامه ششم توسعه از سوی استان را ابلاغ کرد که طی دو ماه اخیر با هماهنگی سایر دستگاه های استان اقدام به تدوین کردیم.

وی افزود: برای تنظیم برنامه های اعلامی از سوی استان خوزستان پنج کمیته از جمله آمار و اطلاعات، امور اقتصاد کلان، امور تولیدی، اجتماعی و فرهنگی و امور نظام اداری، پژوهش و فناوری تشکیل شده است.

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان  اضافه کرد: تدوین این برنامه در خوزستان دارای ۲۷ بخش است که ۲۵ مورد آن انجام شده و دو مورد باقی مانده نیز به تکمیل نیاز دارد.

نیکو در ارتباط با معرفی سکونتگاه های روستایی استان گفت: ارزیابی شاخص های توسعه روستایی در بخش هایی مانند تأمین آب آشامیدنی روستایی، راه آسفالت روستایی، اجرای طرح هادی، خانه بهداشت، مرکز بهداشت روستایی و تراکم دانش آموزی استان خوزستان انجام شد.

وی ادامه داد: خوزستان ۶ هزار و ۴۰۴ روستا دارد که تعداد چهار هزار و پنج مورد از این روستاها دارای سکنه هستند.

نیکو با اشاره به اینکه سهم جمعیت روستایی در خوزستان ۲۶ درصد است، بیان کرد: ۵۰ درصد از روستاهای خوزستان جمعیت بالای ۲۰ خانوار و ۱۶ درصد نیز جمعیت بالای ۱۰۰ خانوار دارند.

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان  تصریح کرد: بیشترین روستاها در شهرستان های اندیکا، شادگان، باغملک، حمیدیه، لالی، شوش، رامشیر، هویزه، ایذه، شوشتر، دشت آزادگان، رامهرمز، باوی، کارون و دزفول قرار گرفته اند.

وی در ارتباط با وضعیت آب شرب روستایی نیز عنوان کرد: در آبادان بالای ۹۰ درصد از جمعیت تحت پوشش روستاها دارای شبکه های آبرسانی هستند ولی ۵۹ درصد از این روستاها کمتر از ۱۲ ساعت از آب آشامیدنی برخوردار هستند.

به گفته نیکو، هفت درصد از تعداد روستاها که ۰.۲ جمعیت روستایی را شامل می شوند از نعمت آب بهره مند نیستند.

۴ شهرستان امکان استفاده از اعتبارات ماده ۱۸۰ را دارند

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان  اضافه کرد: بر اساس قانون در حال حاضر تنها چهار شهرستان امکان استفاده از اعتبارات ماده ۱۸۰ را برای هزینه در بخش آب شرب را دارند.

وی در ارتباط با راه های روستایی خوزستان عنوان کرد: در حال حاضر ۶۲.۵ درصد از راه های روستایی خوزستان آسفالت هستند. توزیع میزان راه های آسفالت روستایی در خوزستان بیشتر به ترتیب در شهرستان های آبادان، آغاجاری، امیدیه، اندیکا، اندیمشک، اهواز، ایذه، باغملک، باوی، ماهشهر، بهبهان، حمیدیه، خرمشهر و دزفول و سایر شهرستان ها است.

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان  یادآور شد: در زمینه کاربری روستاها نیز بحث تهیه و اجرای طرح هادی را داریم که برای ۷۸ درصد از روستاهای خوستان این طرح تهیه و حتی در برخی روستاها نیز در حال بازنگری است.

نیکو اضافه کرد: متوسط کشوری اجرای طرح هادی ۱۹ درصد و در خوزستان نیز ۱۸ درصد است. در این استان ۶۵ درصد از روستاهای با جمعیت بالای ۱۰۰ خانوار شاهد اجرای طرح بودند ولی این طرح کامل برای آنها اجرا نشد.

وی با اشاره به وجود ۸۷۴ خانه بهداشت روستایی در خوزستان گفت: برای بهبود شاخص های مذکور در روستاها که ارزیابی آنها در استان انجام شد، یک سری پیشنهادات نیز به کارگروه ارائه می شود.

معاون اقتصادی و بین المللی استاندار خوزستان  در پایان، با اشاره به اینکه (ای.سی) آب ۳۲ درصد از روستاهای خوزستان بالاتر از استاندارد است، ادامه داد: توجه جدی به پروژه های آبرسانی، سطح بندی اجرای طرح هادی، رفع مغایرت های موجود بین آمار استانی و ملی و تأمین زیرساخت های شهرک های کشاورزی از جمله پیشنهادات است.

مهر