۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1265
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40475
 • رتبه الکسا :

  36323
ImageWeek
تحلیلی بر شورای پنجم شهر آبادان
کد خبر : 11478۲۵ | در تاريخ : مرداد ۲۵, ۱۳۹۶ | ساعت : ۳:۰۴ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شورای جدید شهر آبادان بزودی تشکیل جلسه رسمی خواهد داد تا خود را برای چهار سال آینده آماده نماید.

این شورا از چه کسانی تشکیل شده و اعضای آن چه میزان اهل تعامل و همفکری با یکدیگر هستند؟ پرسش دشواری که ظاهرا باید بیش از یک ماه منتظر بمانیم تا جواب قطعی بگیریم.

اسامی شورای شهر آبادان و میزان آرایی که کسب کردند به شرح زیر است:

۱- حمید کوراوند با ۷ هزار و ۸۲۰ رای
۲-حسن کمری با ۷ هزار و ۵۶۲ رای
۳-آرش بهفر با ۷ هزار و ۴۸۲ رای
۴-خلیل جنامی با ۷ هزار و ۳۹۸ رای
۵-ناصر کعبی با ۷ هزار و ۶۴ رای
۶-عبدالکریم پوردریس با ۶ هزار و ۹۷۳ رای
۷-فؤاد دریس فرد با ۶ هزار و ۷۸۷ رای
۸-سید شریف موسوی با ۶ هزار و ۶۷۷ رای
۹-عبدالله کعبی با ۵ هزار و ۷۲۷ رای
با نگاهی اجمالی به این اسامی شاید بتوان چهار نفر آنان را نزدیک به هم ارزیابی کرد و این در حالی است که این شورا ۹ نفره است. یعنی این چهار نفر بر فرض همسویی با یکدیگر یک یار کم دارند گرچه عدد چهاری که گفته شد قطعیت ندارد و احتمال تبدیل ان به عدد سه بسیار است.
حالا با این ارزیابی اولیه که بر اساس شناخت نسبی ما از اعضای شورای جدید است بنظر می رسد که شورای پنجم از خیلی پیش تر از این ها باید تشکیل جلسات غیر رسمی و معارفه ای با خود را آغاز کرده باشند وگرنه مبتلا به همان بیماری رایج در شورای چهارم و قبل تر از آن خواهند شد.
البته ساختار شورای پنجم با شورای قبلی تفاوت آشکار دارد. در شورای چهارم  شاهد شکل گیری دو گروه بودیم که یکی منتسب به شهردار وقت آبادان و یا لااقل حامی آن بودند که البته بعدها دچار اختلاف شدند و همان باعث شد که با دکتر شیرازی ان رفتار غیر اصولی و غیر حرفه ای را انجام بدهند و گروه دوم که تنها ویزگی بارزشان مخالفت با گروه اول بود و بین خودشان هم همسویی پایدار وجود نداشت و اتفاقا همین خصوصیت برجسته باعث شد که دکتر حویزاوی شهردار کنونی آبادان با ده رای از سیزده رای توسط شورای چهارم به سمت شهرداری آبادان انتخاب بشود.
در بین اعضای شورای جدید شهر آبادان دو نفر سابقه عضویت در شورای چهارم را دارند. خلیل جنامی که الان رییس شورای شهر است و ناصر کعبی.
در بین اصحاب رسانه و اهل تحلیل و تفسیر هیچ شانسی برای خلیل جنامی قائل نبودیم و حتی خودش هم این را می دانست اما به یکباره و با تایید صلاحیت دیرهنگام او و البته به تدریج سایر اعضای تایید صلاحیت نشده ی شورای چهارم ؛ توانست خود را در تورنمنت انتخابات تا رده چهارم موفق و وارد شورای پنجم بشود.
در خصوص ناصر کعبی اوضاع کمی متفاوت بود اما کارشناسان این احتمال را می دادند که بخش سنتی و طایفه ای آراء به نفع او بشود که شد.
ناصر کعبی  خلیل جنامی با هم همسو نیستند و این را بارها و عملا در زمان حیات شورای چهارم لمس کرده ایم. اما شاید این بار اوضاع تغییر بکند و این دو همکار قدیمی تصمیم بگیرند که در مقابل همکاران جدیدشان دوستی تعریف شده و تازه ای را رقم بزنند.
حمید کوراوند دارای روابط عمومی بسیار بالایی است و احتمال اینکه در بین شورایی ها حائز محبوبیت بیشتر مردمی قرار بگیرد وجود دارد. حمید کوراوند را باید پدیده ی انتخابات قلمداد کرد چرا که در فاصله ی چند روز مانده به انتخابات تایید صلاحیت شد و اما با بیشترین آراء نفر اول انتخابات شد.
اما نکته ای که وجود دارد این است که هم حمید کوراوند و هم حسن کمری نباید از صدرنشینی خود غرّه بشوند چرا که در شورای چهارم نیز یک جوان به نام شجاع زویدات گوی سبقت از همه ربود اما خیلی زود افول کرد و در انتخابات شورای پنجم علیرغم دریافت صلاحیت در دقیقه ۹۰ مورد اقبال عمومی قرار نگرفت و این را باید از طرفداران پرشورش در انتخابات قبلی پرسید که چرا از وی روی برگرداندند.
اما آرش بهفر ؛ جوان شیک پوشی که در سپهر فعالیت های اجتماعی تا به امروز درباره اش چیزی نشنیده ایم و یا لااقل ما او را نمی شناسیم. بهر حال او را باید از نسل امروزی ها دانست برای همین وجودش و حضورش در شورای شهر مثمر ثمر خواهد بود بشرط  آنکه مدافع و مطالبه گر جوانان باشد شاید تنها از این زاویه دید بتوان به آرش بهفر نگاه کرد که البته امیدواریم صد در صد اینگونه نباشد.
اما عبدالکریم پوردریس در این شورا پر هیاهو خواهد بود. او یکی از منتقدین جدی شورای چهارم و تصمیماتش بوده است. پوردریس آدمی جدی است و عزمش جزم است برای رسیدگی به مناطق کم برخوردار نظیر حاشیه بهمنشیر. شاید با اندکی اغماض بتوان او را با سید فیاض موسوی عضو سابق شورای شهر مقایسه کرد منتها نه با سید فیاض شورای شهر که با سید فیاض رئیس شورای شهرستان آبادان !
فؤاد دریس فرد را همه می شناسیم. او خاطرات تلخی از زمستان ۱۳۹۰ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱ دارد. اما آخرین هفته ی اردیبهشت ۱۳۹۱ برای او خوش یمن بود و پس از مدت ها از یک پرونده ی قضایی تبرئه شد و به خانه بازگشت. در آن پرونده خبر تبانی در معاملات دولتی در شورای اسلامی شهر آبادان توسط دو نفر از اعضای شورای اسلامی شهر موجی از نارضایتی و نگرانی را در میان مردم ایجاد کرده بود که مسوولان شهری و به ویژه قضایی به مردم آرامش خاطر داند که نخواهند گذاشت حقی از مردم تباه شود که بالاخره هیات رییسه دادگاه تجدید نظر استان خوزستان ‘فواد دریس فرد’ عضو اصلی شورای اسلامی شهر آبادان را از هرگونه اتهام وارد به وی ، تبرئه کرد. قطعا او در این دوره تلاش خواهد کرد که مرد خدمت است و دلسوز شهر.
سید شریف موسوی مردی بسیار آرام و اهل تعامل است. او فرهنگی است و در اداره اموزش و پرورش فعایت می کند و مسوول تعاون و رفاه فرهنگیان است. خدا کند سید شریف موسوی اسیر مشاوران بدخواه نشود!
حسن کمری نیز فرهنگی است و اهل تعامل است و آرزو می کنیم درگیر مسائل حاشیه ای نشود و همچون یک معلم سالم و ساده ؛ به مردم به یک چشم نگاه کند.
شورای پنجم بزودی کار خود را آغاز خواهد کرد و اولین گام که میزان مناسبی برای محک خوردن آن نیز می باشد انتخاب شهردار است.
برآیند ما از شخصیت شورای پنجم آن است که این شورا بدنبال گزینه های بومی برای سمت شهردار است و دست کم آن است که در اولین اقدام با دکتر حویزاوی خداحافظی خواهد کرد.
رسانه اجتماعی اروندپرس

 1. سهیل گفت:

  تحلیل شماخوب است،امیدواری درموفقیت های شورای پنجم زیاداست،اعضای شورامی دانند دراین دوره مردمی به صحنه ورودکرده اندکه نمی گذارند،بدعهدی های شورای چهارم جوعمومی راآشفته وخلق الله رابه تجمع مجبورنمایند،البته دومشکل وجودداریکی دخالت های نمایندگان فعلی درماجرای برداشتن حتمی شهردارفعلی ومشکل ناراحت کننده دیگردوتن ازاعضایی است که انگشت گذاشته اید،خداکنددرجاده فعالیت های این شورا سنگ چین نگذارندوازنمایندگان بحق ردصلاحیت شده مجلس خط انحرافی نگیرند،الله کریم