۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
بیمارستان صحرایی امام علی(ع)
کد خبر : 6974۰۵ | در تاريخ : تیر ۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۴۴ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

جنگ تحمیلی عرصه نبردی نابرابر بود که استکبار شرق و غرب را در برابر رستاخیز قدرت اسلام به ناچار متحد ساخت. آثار این پیوندِ نامیمون در جنگ تحمیلی تبعاتی آشکارتر داشت. تقریباً در تمام طول سالیان جنگ نابرابری تجهیزات و لوازم رزم، رزمندگان اسلام را رنج می‌داد. از سوی دیگر، مدیریت طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم برای انقلابی که هنوز دستخوش تحولات بی‌شمار داخلیِ بود، دشواری راهبرد و تدبیر سطوح و ابعاد مختلف جنگ را مضاعف می‌ساخت.

در این حال، همچنان که در عرصه نظامی نبوغ فرزندان انقلابی بر خیل ادوات جنگی دشمن غلبه می‌یافت در عرصه پشتیبانی رزم نیز بیمارستان‌های صحرایی به‌تدریج راه خویش را بازمی‌یافتند و در هر عملیات پیشرفت آنها ملموس و محسوس بود به‌طوری که می‌توان ادعا کرد در سال‌های پایانی جنگ، وضعیت بیمارستان‌های صحرایی در جبهه ایران در بالاترین سطح کمی و کیفی قرار داشت و افزون بر تجارب پزشکیِ کم‌نظیر، پیکربندیِ سازمان اداری و بخش عملیاتی آن در تاریخ جنگ‌های اخیر بی‌نظیر بود.

در بررسیِ مقوله‌ای همچون بیمارستان صحرایی نیز باید به راهبرد کلی جنگ توجه داشت. به‌نظر می‌رسد ساخت و تجهیز و گسترش بیمارستان‌های صحرایی به‌ویژه در نیمه‌ دوم جنگ در منطقه جنوب شاخصی مهم در شناسایی اهداف واقعی ایران از تداوم دفاع مقدس به‌شمار می‌رود.

بیمارستان صحرایی امام علی(ع)

بیمارستان صحرایی امام علی (ع) در سال ۱۳۶۵ به منظور پشتیبانی و خدمات رسانی عملیات کربلای ۴ تاسیس و فعالیت خود را قبل از این عملیات آغاز کرد . این بیمارستان صحرایی که از مجهزترین و مهم ترین بیمارستان های صحرایی در طول دفاع مقدس محسوب می شد توسط مهندسی قرارگاه خاتم الانبیا احداث و توسط بهداری رزمی قرارگاه کربلا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اداره می شد .

IMG-20160624-WA0009
بیشترین فعالیت بیمارستان صحرایی امام علی (ع) در عملیات های کربلای ۴و۵و۸ و بیت المقدس ۷ و عملیات های بعد از قطعنامه بوده است .

از مشخصات فنی می توان مساحت این بیمارستان را ۴۶۰۰ متر مربع و دارای هشت اتاق عمل ، ریکاوری ، بخش جراحی اورژانس ، رادیولوژی ، آی سی یو و اورژانس شیمیایی برشمرد.

IMG-20160625-WA0004

این بیمارستان صحرایی هم اکنون به عنوان محل اسکان و بازدید زائران راهیان نور استفاده می شود .این بیمارستان که در ۵ کیلومتری شرق آبادان قراردارد با شماره ثبت ۱۲۲ ردیف آثار ملی دفاع مقدس کشور قرارگرفت .

بازدید گروهی از فعالان اجتماعی آبادان از بیمارستان صحرایی امام علی(ع)

قرارمان ساعت ۱۹ بود. میدان طیب. جنب آتش نشانی آبادان.هوای گر گرفته ی ۴۸ درجه ای هم نتوانست مانعی برای روزه دارانی باشد که قدم اول در گام برداشتن برای ابادان عزیز را شناسایی بیشتر شهر و دیارشان می دانند.

یاران گرد هم می آیند. اتوبوس نیز آمده است. عده ای با خودروی شخصی شان آمده اند. تدارکات هم آماده است. تشریبه (غذای عربی که بی شباهت به آبگوشت نیست) به اضافه ی انواع حلوا و خرما و دوغ و آب خنک.مقصد : بیمارستان صحرایی امام علی(ع) در ۵ کیلومتری شرق آبادان.

حاج علی بختیاری زودتر از ما رسیده و منتظر ماست. او راوی است و البته شناخته شده برای هر آبادانی.

IMG-20160625-WA0014

بختیاری اصرار دارد ۵۰۰ متری را پیاده برویم تا محل پذیرش مصدومان شیمیایی را ببینیم.هنوز نمی دانیم که چقدر آن جا دیدنی است. اصلا مگر محل پذیرش مصدوم شیمیایی دیدن دارد؟ آن هم پس از نزدیک به سه دهه از پایان جنگ!

IMG-20160625-WA0003

سوله های پدیرش مصدومان شیمیایی تقریبا از بین رفته است.وارد که می شوی انتهای راهرو به یک دو راهی میرسی. راوی گفت در این راهرو مصدوم را معاینه می کردند. اگر امیدی به احیا بود به سمت راست هدایت می شد تا لباس هایش را در بیاورند و با آب و مواد شوینده ی خاص شستشو بدهند ولی اگر پزشک تشخیص می داد کاری از دستشان بر نمی آید…..

IMG-20160625-WA0008

آه که شنیدن این حرف ها چقدر سنگین است.« ایشون رو ببرید راهروی سمت چپ»

راهروی سمت چپ سه سکو داشت. شبیه به سکوهایی که در غسالخانه دیده ایم.پیکر نیمه جان رزمنده شیمیایی را آن جا قرار می دادند تا در تنهای خود آماده ی پرواز بشود.

بی خبر در حرم ماه نباید بروی

تا اجازه ندهد شاه، نباید بروی

وقت و بی وقت به دیدار گل سرخ نرو

گاه باید بروی گاه نباید بروی

شستشویی کن و آن‌گه به خرابات خرام

غسل ناکرده به درگاه نباید بروی

زیارت قبول ای عاشق

هنگام افطار شده و گروه وضو گرفته و مهیای فریضه ی نماز. اذان می گویند و به اتفاق افطار می کنیم و راهی نمازخانه می شویم.سفره ای گشوده می شود و با کمک و یاری یکدیگر بویژه بانوان محترمه ؛ شام خورده می شود.

IMG-20160625-WA0011

پس از شام به سمت بیمارستان می رویم و از اتاق های عمل که اینک نقش خوابگاه را ایفا می کنند بازدید می کنیم و عکس یادگاری می گیریم.

IMG-20160625-WA0009

همه این سوالات را مطرح می کنیم.

چرا این بیمارستان برق ثابت ندارد؟  چرا از ورودی سمت آبادان تابلو ندارد؟ چرا این مکان در دستور کار بازدید دانش آموزان آبادان و خرمشهر نیست؟ چرا بخش پذیرش شیمیایی بیمارستان بازسازی نشده است؟ چرا این مکان بکر و پرخاطره را به موزه تبدیل نمی کنید؟ و چرا……

IMG-20160625-WA0026

هنگامه ی خداحافظی رسیده و یاران نمی دانند چگونه باید از هم دل بکنند. و این از ویژگی های گلستان عشق و فتوت است که نه سه دهه که اگر قرن ها نیز بگذرد ذره ای خدشه به آن وارد نخواهد شد.

التماس دعا و جوشش خون شهدا مستدام باد

مهرداد معماری

عکس ها: علی بختیاری-حامد عطشانی-غلامرضا عبدیان