۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  695
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31500
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
به گلزار شهدای خرمشهر بروید.اوضاع فاجعه است.
کد خبر : 8356۲۰ | در تاريخ : شهریور ۲۰, ۱۳۹۵ | ساعت : ۶:۲۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

مسئول فرهنگی سابق گلزار شهدای بهشت زهرا(س) می‌گوید: بهتر است کار مناسب‌سازی، هیئت امنایی داشته باشد و هرکاری که قرار است در قطعات انجام شود به تأیید یک سری افراد معتبر و کارشناس برسد.

golzar

سید محمد جوزی یکی از رزمندگان و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس است که ضمن حضور فعال در جبهه‌های جنگ تحمیلی، سال‌ها از عمرش را در خدمت به شهدا و خانواده آنان در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) صرف کرده است.

بیشتر گلزارهای شهدا در شهرستان‌ها بدون کار کارشناسی یکسان سازی شد.مزار شهدا را مثل قبرستان کشته‌های جنگ جهانی ساختند.

این رزمنده ادامه داد: آمدند مزار شهدا را مثل قبرستان‌های اموات یا کشته‌های جنگ جهانی دوم ساختند و آن همه سنگ و اثر، نوشته و اطلاعات و هنری که روی سنگ مزارها توسط کسانی که داغ دیده بودند، انقلابی و عاشق بودند، به جا مانده بود را کامل از بین بردند و یک سری سنگ‌های بی‌روح و به قول ما مرده‌ برجا گذاشتند. شما در گلزار شهدای خرمشهر بروید همان سرجاده شلمچه، اوضاع فاجعه است. یعنی دیگر گلزار شهدا نیست بلکه یک سالن صاف است مثل سنگ فرش همین موزه‌ها که اسمی هم روی آن نوشته شده است. به هیچ وجه نباید می‌گذاشتیم چنین اتفاقی بیفتد. خیلی‌ها غفلت کردند.

جوزی از ویژگی خاص سنگ مزار شهدا در سراسر کشور هم گفت: نکات مهمی در مورد قبور شهدا ملاک است که باید در نظر گرفته شود. مثلا کلاً سنگ سفید را شهدا باب کردند. از قدیم رسم بود برای شهدا سنگ سفید می‌گذاشتند به دلیل اینکه معتقدند شهید زنده است. حالا برخی سنگ سفید را کنده و سنگ گرانیت مشکی جای آن انداخته‌اند، این اولین چیزی بود که نباید اتفاق می‌افتاد. یا مثلاً برای سنگ قبر اموات گاهی مقابل عنوان تولد یک شمع روشن و مقابل عنوان وفات یک شمع خاموش می‌گذاشتند اما روی قبور شهدا برای عنوان تولد یک شمع روشن و برای عنوان شهادت شمع پرفروغ‌تر میگذاشتند، این‌ها نکات کوچکی بود که در تعویض سنگ‌ها توسط خانواده‌ها هیچ کدام دیده نشده بود.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از افراد مطلع در بهسازی گلزارهای شهدا ادامه داد: کسانی که به هر نحوی اطلاعات منسجم و خوبی از گلزار دارند و می‌توانند نظر بدهند باید در این مجموعه باشند و دقت در کار بازسازی و یکسان سازی و بهینه سازی داشته باشند. باید افراد باتجربه باشند نه اینکه اعضای این هیأت امنا را هم تشریفاتی کنند و بگویند یکی از بنیاد شهید، یکی از شهرداری بیاید و فلان معمار که با کار در گلزار بیگانه است بیاید. کسانی که واقعاً هفته‌ای دو سه بار در آن گلزار رفت و آمد داشته‌اند واطلاعاتشان به اندازه کافی در رابطه با تصمیم گیری‌هایی که برای مزارها گرفته می‌شود، بالاست.