۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  975
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40185
 • رتبه الکسا :

  36235
ImageWeek
برگ برنده روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری
کد خبر : 8126۰۸ | در تاريخ : شهریور ۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۴:۱۸ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

آنچه مسلم است اینکه اگر توافق هسته ای نبود شرایط می توانست خیلی بدتر از این باشد. لذا دولت توانسته با این توافق گامی رو به جلو بردارد و وضعیت بحرانی اقتصاد را هر آنچه در این زمان مقدور بوده سر و سامان بخشد،‌ و این مهمترین برگ برنده روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.
 حسن روحانی
در حالی که مخالفان دولت مانورهای تبلیغاتی را از حالا برای زمین زدن روحانی در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری آغاز کرده‌اند که از وضعیت اقتصادی کنونی به عنوان پاشنه آشیل دولت نام می‌برند و ناکامی دولت در حوزه اقتصاد را عاملی بر عدم تمایل مردم به شیخ پاستور در دوره ریاست‌جمهوری آینده می‌دانند.
علیرغم اینکه آمار اقتصادی از رشد اقتصادی ۴درصدی حکایت دارد و دولت توانسته است در این سه سال نرخ تورم را که بالغ بر ۴۰درصد بود به زیر ۱۰درصد برساند، مخالفان و دلواپسان که سازهای مخالف‌شان همیشه برای روحانی و دولتش کوک بوده است، آمارها را در زندگی مردم ملموس نمی‌دانند. این در حالی است که کارشناسان و فعالان اقتصادی با استناد به مشهوداتی که مردم هم از آنها باخبرند آمار را تائید می‌کنند.
در عین حال کارشناسان وضعیت وخیم اقتصادی که از دولت گذشته به روحانی ارث رسیده را عاملی برای شکاف عمیقی می‌دانند که باعث شده مردم به اندازه‌ای که باید از بهبود وضعیت اقتصادی احساس رضایت نکنند.نمی‌توان از این نکته چشم پوشید که کسی نمی‌تواند در ایران زندگی کند و از مقایسه وضعیت کنونی اقتصاد با آنچه در دولت احمدی‌نژاد اتفاق می‌افتاد احساس رضایت نداشته باشد. در این دولت نرخ هیچ کالایی از ارز و سکه و دلار گرفته تا خودرو و مسکن جهش‌های چند ۱۰ برابری در یک شب نداشت و تلاش مردان اقتصادی دولت ثبات اقتصادی بود که هم اکنون در بازار حاکم است.

اما همانگونه که سعید لیلاز، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی اخیرا گفته است ما معمولا خرابی‌ها را که به سرعت فراموش می‌کنیم و از یاد می‌بریم که کشور پیش از دولت روحانی در چه بحران اقتصادی فرو رفته بود، حالا که برخی پوپولیست‌ها با شعارهای پرزرق و برق و توخالی وعده چندبرابر کردن یارانه‌های نقدی را می‌دهند باید به یاد بیاوریم که همین یارانه‌ها چه بر سر اقتصاد رنجور کشور آورد و چگونه باعث بالا رفتن تورم و افزایش نقدینگی و در نهایت گرانی بیشتر شد. هر چند روحانی و دولتش در برابر هجمه‌های اقتصادی که در بسیاری موارد به ناحق است از موضعی دیگر وارد شده و اظهار می‌کنند که مردم تفاوت خدمت را از شعارهای پوپولیستی می‌دانند؛ اما خوب است تیم رسانه‌ای دولت برای روشن شدن افکار عمومی بیش از این به بررسی وضعیت اقتصادی کشور بپردازد.

آنچه مسلم است اینکه اگر توافق هسته ای نبود شرایط می توانست خیلی بدتر از این باشد. لذا دولت توانسته با این توافق گامی رو به جلو بردارد و وضعیت بحرانی اقتصاد را هر آنچه در این زمان مقدور بوده سر و سامان بخشد،‌ و این مهمترین برگ برنده روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.

سوفیا بابایی