۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1265
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40475
 • رتبه الکسا :

  36323
ImageWeek
برنامه زنگنه برای بخش پالایش در دولت دوازدهم
کد خبر : 11436۲۳ | در تاريخ : مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ | ساعت : ۴:۳۶ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

زنگنه در برنامه خود عنوان کرده که با بهره‌برداری رساندن طرح‌های پالایشی در دست اجرا، ظرفیت پالایشی کشور را یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و از روزانه ۱.۷ میلیون بشکه فعلی به روزانه ۲.۷ میلیون بشکه خواهد رساند.
 
جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم از فردا در مجلس آغاز می‌شود و احتمالا در روز پنج‌شنبه پس از اتمام بحث‌های نمایندگان موافق و مخالف با وزرای پیشنهادی، جلسه رأی اعتماد برگزار و ترکیب کابینه دولت مشخص خواهد شد. در این مقطع توجه به برنامه و اهداف کاری وزرای پیشنهادی اهمیت اساسی دارد.
به گزارش اروندپرس، بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای تصدی وزارت نفت، برنامه‌های خود را به مجلس ارائه داده است. ما پیشتر در یادداشتی، برنامه زنگنه برای صنعت پتروشیمی را بررسی کردیم.
به جز پتروشیمی، صنعت پالایش کشور سهمی اساسی در رونق و رشد اقتصادی، ایجاد مشاغل پایدار و جلوگیری از خام‌فروشی دارد. اما زنگنه چه برنامه‌ای برای صنعت پالایش کشور دارد؟
زنگنه در برنامه خود عنوان کرده که با بهره‌برداری رساندن طرح‌های پالایشی در دست اجرا، ظرفیت پالایشی کشور را یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و از روزانه ۱.۷ میلیون بشکه فعلی به روزانه ۲.۷ میلیون بشکه خواهد رساند.
در این برنامه عنوان شده است که فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس تکمیل خواهد شد و در دولت دوازدهم فازهای ۲ و ۳ این پالایشگاه نیز به بهره‌بردای خواهد رسید و وارد مدار خواهد شد.
در این برنامه همچنین به این موضوع اشاره شده که طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت پالایشی ۴۸۰ هزار بشکه در روز، در دوره چهار ساله دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.
وزارت نفت همچنین به اجرای طرح‌های پالایشی جاسک و آناهیتا در کرمانشاه کمک خواهد کرد.
هدف این است که با اجرای این طرح‌های پالایشی، کشور به صادرکننده بنزین تبدیل شود. این امر علاوه بر مزایای اقتصادی پرشمار، از جمله ارزآوری پایدار از طریق صادرات فرآورده‌های با ارزش افزوده بالای نفتی، باعث خواهد شد تا تهدید وابسته بودن کشور به بنزین وارداتی از دست برخی قدرت‌های بزرگ، گرفته شود.
میعانات گازی کشور در حال حاضر عمدتاً به صورت خام به خارج صادر می‌شوند و در زمانی که صادرات آن‌ها امکان‌پذیر نباشد، نگهداری آن‌ها خود یک معضل خواهد بود. وزارت نفت در دولت دوازدهم قصد دارد کاری کند که صادرات این ماده خام باارزش، به صفر برسد و کل میعانات گازی تولیدشده در داخل کشور فراورش شود.
علاوه بر این وزارت نفت قصد دارد در دولت دوازدهم طرح نوسازی و توسعه پالایشگاه آبادان که قرارداد آن به ارزش حدود ۲.۵ میلیارد یورو منعقد و بخش اول آن فعال شده است را اجرا کند. نوسازی پالایشگاه‌ها از طریق بهبود الگوی پالایشی و کاهش سهم نفت کوره از محصولات تولیدی، باعث می‌شود تا در کنار مزایای اقتصادی، استانداردهای محیط زیستی نیز رعایت شود.
موارد فوق، رئوس برنامه زنگنه برای بخش پالایش را تشکیل می‌دهد؛ بخشی که در صورت ایجاد یک تحول اساسی در آن، می‌تواند به ایجاد رونق در اقتصاد کشور کمک کند.