۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
بازسازی ساختمان های ویرانه جنگ با طعم لابی گری
کد خبر : 8537۰۲ | در تاريخ : مهر ۲, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۲۷ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شهروندان حق دارند در محیطی زیبا زندگی کنند و به همین منظور موظف به پرداخت عوارض شهرداری می باشند و شهرداری نیز موظف است به حقوق شهروندی احترام گذارد و شهر را برای سکونت بهتر زیباسازی و تجهیز نماید.

۲۰۱۴-۰۳-۱۲-۲۳۹-۶۰۰x337

سکانس اول

روز – خارجی – جنگ

ارتش متجاوزگر صدام افلقی از زمین و هوا آبادان را آماج حملات موشکی ؛ راکت و بمب های کوچک و بزرگ می کند. شهر در آتش می سوزد و خانه ها و اماکن تجاری و صنعتی شهر ویران می شودند.

سکانس دوم

روز – داخلی – جنگ

در زیر سقفی قرار داریم که یک راکت هواپیما آن را سوراخ کرده است اما عمل نکرده است.

سکانس سوم

روز – خارجی – جنگ

دو سوم ساختمان های شهر آبادان مورد اصابت مستقیم راکت و بمب و توپ توپخانه و یا ترکش های ناشی از آن قرار گرفته اند. شهر بیشتر ویرانه هست تا نیمه ویرانه.

سکانس چهارم

روز – خارجی – پایان جنگ

جنگ تمام شده است . عده ای با شوق به شهرشان بازگشته اند و با تسهیلات تشویقی و بلاعوض دولت ؛ مشغول ساختن دوباره ی خانه هایشان هستند. اما بسیاری هنوز نیامده اند.

سکانس پنجم

روز – خارجی -آبادان

سه دهه از آغاز بازسازی شهر آبادان می گذرد. براحتی می توان انبوه خرابه ها و ویرانه های جنگ را مشاهده کرد!!!

*************************************************

کافی است در خیابان ها و محله های شهر آبادان قدم بزنی تا انبوه ساختمان هایی را ببینی که همچنان بدون صاحب رها شده اند. این بیغوله ها بیش از آنکه چهره ی شهر را زشت تر کرده باشند؛ این سوال را برمی انگیزند که جه منع قانونی در برخورد با صاحبان آنان وجود دارد که هیچ نهادی نتوانسته است نسبت به تصاحب یا مرمت یا تغییر کاربری آن ها اقدام نماید.البته در کنار این بی توجهی های شائبه دار و مشکوک ؛ بسیاری ساختمان هم وجود دارد که در همان سال های اول بازسازی ؛ توسز برخی نهادهای موجود و حتی اشخاص اتیکت دار مصادره شد.

پرسش ما آن است که این ساختمان های به ظاهر بی صاحب ؛ بر اساس کدام ماده قانونی اجازه دارند ملک خود را کمتر از سه دهه رها کرده باشند؟ آیا ارزش افزوده ای که طی این سال ها که بخاطر بالا رفتن نرخ زمین و املاک در آبادان صورت گرفته ؛ تماما و کمالا متعلق به این فراریان است؟

آیا شهرداری آبادان می تواند سیاهه ای از عوارض پرداختی این خرابه های به ظاهر بی صاحب را ارائه بدهد؟

اما از منظر حقوق شهروندی نیز می توان به این موضوع مهم پرداخت. شهروندان حق دارند در محیطی زیبا زندگی کنند و به همین منظور موظف به پرداخت عوارض شهرداری می باشند و شهرداری نیز موظف است به حقوق شهروندی احترام گذارد و شهر را برای سکونت بهتر زیباسازی و تجهیز نماید.

سند قانونی هزینه های نوسازی شهر

قانون نوسازی و عمران شهری در سال ۱۳۴۷ تصویب شد. متن این قانون با اصلاحاتی که بعدها در آن انجام شد، چارچوبهایی قانونی را برای رفع نیازهای شهری به اصلاح و توسعه معابر و ایجاد پارکها، پارکینگها، توقفگاه ها،میدانها و حفظ و نگهداری آنها و تأمین سایر تأسیسات مورد نیاز عموم و متناسب با شهر و محلات فراهم آورد.

شهرداریها مأموران اصلی اجرای این قانون هستند و برای اجرای قانون و وظایف مذکور، مکلف به تهیه برنامه های اجرایی و نقشه های جامع هستند.

از ابتدای فروردین هر سال، عوارض نوسازی به همه اراضی و ساختمانها ومستحدثات درمحدوده قانونی شهرتعلق میگیرد. شهرداریها مکلف اند بر اساس قانون، عوارض مذکور را وصول کنند و منحصراً به مصرف نوسازی و عمران شهری برسانند.مصرف وجوه حاصل از اجرای این قانون در غیرازموارد مصرح در قانون، در حکم «تصرف غیرقانونی در اموال دولت» خواهد بود و مجازاتی سنگین به دنبال خواهد داشت.

همه در برابر تکلیف پرداخت عوارض برابرند و از سال ۸۱ بر اساس قانون، تجمیع عوارض تخفیفات و معافیتهای مربوط به پرداخت عوارض نوسازی و عمران شهری در شهرداریها لغو شده است. پیش از آن، املاک موقوفات و برخی ارگانها از پرداخت عوارض معاف بودند، اما با لغو این معافیتها، همه اراضی و ساختمان ها و تأسیسات باید عوارض نوسازی پرداخت کنند.

برخورد بامؤدیان بدحساب قبل از انتقال هر ملک، مالکان باید مشخصات ملک خود را به شهرداری ابلاغ و بهای عوارض و جرایم آن را پرداخت کنند. در صورت خودداری از این کار، بدهی مؤدی پس از محاسبه، به شرکت برق اعلام میشود. شرکت برق با اعلام اخطار و دادن مهلتی ۲ ماهه، در صورت وصول نشدن بدهی، برق ملک را قطع میکند.

در ماده ۱۳ قانون نوسازی و عمران شهری نیز ذکر شده است که اگر مالک بدهی عوارض را پرداخت نکند، عین ملک وسیله تأمین مطالبات شهرداری خواهد بود و همچنین به تقاضای شهرداری، دوائر اجرای ثبت بنا، به صدور اجراییه و عملیات اجرایی اسناد رسمی اقدام خواهند کرد. در صورت تقاضای شهرداری، ادارات و دوائر اجرای ثبت بنا مکلف به صدور اجراییه و تعقیب عملیات اجرایی طبق مقررات مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا هستند. بنابراین نیازی به مراجعه به دادگاه نیست و از طریق اجرای ثبت، برای وصول این مطالبات اجراییه صادر خواهد شد. البته درقبال اجراییه های صادر شده مربوط به عوارض نوسازی، بازداشت شخص مؤدی این مطالبات اجراییه صادر خواهد شد. البته درقبال اجراییه های صادرشده مربوط به عوارض نوسازی، بازداشت شخص مؤدی مجاز نیست. بنابراین پرداخت نکردن عوارض نوسازی هیچگاه منجر به بازداشت مؤدی بدحساب نخواهد شد. علاوه بر این، مؤدیانی که تا پایان هر سال عوارض مقرر در این قانون را نپردازند، از آغاز سال بعد ملزم به پرداخت ۹ درصد زیان دیرکرد در سال به نسبت مدت تأخیر خواهند بود.

ابلاغ و پرداخت عوارض نوسازی پرداخت عوارض شهرداری نیاز به ممیزی شهر دارد. بنابراین، همه اطلاعات اراضی واملاک باید استخراج و سپس دربرگه های مخصوص ثبت شود. شهرداریها باید هر ۵ سال یک بار، طبق قانون و با اطلاعرسانی عمومی و بر اساس فرمهای خاص، با درج اطلاعات کامل، به ممیزی و برداشت به روز بپردازند و پرونده مربوط را تشکیل دهند.

شهرداریها همچنین باید اطلاعات ممیزی را به اطلاع عموم برسانند. بعد از ابلاغ برگ ممیزی، اگرمالک اعتراض داشته باشد، حداکثر ۴ ماه فرصت دارند با ارائه مدارک، برای اصلاح اطلاعات اقدام کنند. اما اگراین مهلت بگذرد یا اگر اعتراضی در کار باشد، پس از رسیدگی و صدور رأی، برداشت ممیزی قطعی خواهد بود. ممیزی انجام شده از سوی شهرداری، تا ۵ سال ملاک عمل و وصول عوارض خواهد بود، مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد افزایش یا کاهش در ملک ایجاد شود. در صورت انجام این کار، مالک مکلف است مراتب را به شهرداری گزارش دهد. نحوه ابلاغ عوارض به صورت صدور فیش و ابلاغ آن است.مالک مهلت دارد از اول فروردین همان سال تا پایان سال، عوارض نوسازی ملک خود را پرداخت کند و به این ترتیب، از ۱۰ درصد جایزه خوش حسابی هم بهره مند شود. فیشهای مربوط به عوارض، دارای شناسه های پرداخت و قبض هستند و شهروندان میتوانند بدون مراجعه به شهرداری، از طریق عابر بانک ها، کارت خوان ها و تلفن همراه ، عوارض خود را پرداخت کنند.

**********************************************

بازمی گردیم به آبادان و انبوه خرابه های باقی مانده و البته بلاتکلیف این شهر. بلاتکلیف از این حیث که اگر قرار بر رسیدگی به این معظل بزرگ و زننده بود تا به امروز انجام شده بود. تصاویر زیر را ببینید:

photo_2016-09-23_11-58-01

photo_2016-09-23_11-58-05

photo_2016-09-23_11-58-09

این تصاویر متعلق به گاراژ اتو تاج واقع در لین یک احمد آباد است. صاحب آن ساکن اصفهان است و این گاراژ را با این شکلی که ملاحظه می فرمایید به حال خود رها کرده است و قطع به یقین در فرصتی مناسب به قیمت روز خواهد فروخت.

از این دست ساختمان ها در آبادان فراوان هستند و متاسفانه همت و اراده ای نیز برای ساماندهی آنان مشاهده نمی شود.

رسانه اجتماعی اروندپرس آمادگی دارد تا پاسخ و جوابیه ی مسوولان شهرداری و ایضا فرمانداری ویژه آبادان در این زمینه دریافت و برای تنویر افکار عمومی منتشر نماید.

رسانه اجتماعی اروندپرس

 

۲۰۱۲-۰۶-۲۲-۰۳۹

۲۰۱۴-۰۵-۲۷-۳۰۶

۱۵۰۷۰۴۹_۱۸۷۶۴۸۹۱۸۰۹۹۸۹۴_۱۶۹۹۶۶۵۶۵۱_n