۲۷ مرداد ۹۶ ، ساعت ۰۸:۱۲
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  1
 • بازدید امروز :

  737
 • بازدید دیروز :

  810
 • بازدید این هفته :

  8061
 • رتبه الکسا :

  23071
ImageWeek
ایدنی: کمبود زیرساخت‌های درمانی از معضلات اصلی خوزستان است
کد خبر : 8057۰۶ | در تاريخ : شهریور ۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۶:۲۲ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: کمبود زیرساخت‌ها در حوزه درمان یکی از معضلات اصلی استان خوزستان است و لازم است به آن توجه جدی شود.

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

دکتر اسماعیل ایدنی در همایش دستاوردهای طرح تحول سلامت که امروز (۶ شهریورماه) در اهواز برگزار شد؛ اظهار کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت، پرداخت‌های عجیبی از سوی مردم در حوزه درمان انجام می‌شد؛ مردم تا ۶۰ درصد هزینه‌های سلامت را پرداخت می‌کردند در دولت نهم و دهم این عدد، شیب صعودی غیر قابل باوری داشت.

وی افزود: یکی از شاخص‌های عدالت در سلامت، میزان بیمارانی است که به دلیل بیماری‌های صعب‌العلاج به زیرخط فقر می‌روند. طبق آمار، سالانه در کشور ما ۳ درصد افراد به دلیل هزینه‌های درمانی مانند درمان بیماری‌‌های صعب‌العلاج به زیر خط فقر می‌روند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد:‌ تا پیش از طرح تحول سلامت، ارائه خدمات درمانی در مناطق کم‌برخوردار و میزان دسترسی افراد به خدمات درمانی کمتر از سایر مناطق بود در حالی که این مورد نیز یکی از شاخص‌های مهم عدالت در سلامت است. رییس جمهور در پایان سفر خود به خوزستان در جلسه شورای اداری آبادان عنوان کرد ‌که در سطح کشور، وضعیت سلامت و بهداشت در خوزستان بعد از استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

ایدنی با بیان این‌که طرح تحول سلامت در این شرایط در استان خوزستان اجرا شده است، عنوان کرد: ‌در خوزستان وضعیت ناگواری داشتیم؛ در شهر اهواز پس از انقلاب حتی یک بیمارستان به بهره‌برداری نرسیده است. جدیدترین بیمارستان در اهواز، بیمارستان امام خمینی(ره) است که در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداری رسیده است. بیمارستان رازی به دوره جنگ جهانی دوم باز می‌گردد و بیمارستان گلستان نیز در دهه ۴۰ ساخته شد.

وی ادامه داد:‌ در خوزستان ۶۴۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در حوزه سلامت در زمان دولت سابق متوقف شده بود. طرح‌های عمرانی در بیمارستان‌های در حال احداث و همچنین طرح‌های توسعه‌ بیمارستانی متوقف شده بودند. دولت یازدهم در نخستین گام، ۱۷۶ میلیارد تومان برای این پروژه‌های نیمه‌تمام مصوب کرد که عدد قابل توجهی بود.

ایدنی اظهار کرد:‌ پس از تامین اعتبار، بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان به بهره‌برداری رسید. بیمارستان رامهرمز نیز پیش از این، ناشیانه و بسیار سریع افتتاح شده بود و فاقد اورژانس بود که طرح تکمیلی این بیمارستان تدوین و بیمارستان رامهرمز مجهز شد. همچنین کارفرمای پروژه بیمارستان شهدای نفت دشت‌آزادگان که از ۱۵ سال پیش در حال احداث است، از وزارت نفت به دانشگاه علوم پزشکی اهواز تغییر کرد و در حال حاضر روند ساخت آن به صورت مناسب در حال پیشرفت است. پروژه توسعه بیمارستان ابوذر نیز با تغییر کارفرما و پیمانکار به سرعت در حال انجام است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد:‌ یکی از معضلات اصلی در استان خوزستان، کمبود زیرساخت‌ها در حوزه درمان است که لازم است به آن توجه جدی شود. خوزستان دارای شرایط متفاوتی وجود است و تهدیدهای خاص خود را دارد. در خوزستان مرز زمینی و دریایی وجود دارد و همچنین مدخل ورود کالاهای غذایی نیز هست.

ایدنی ادامه داد: تردد سنگینی در جاده‌های خوزستان انجام می‌شود که تصادفات بسیاری را به دنبال دارد و در این حوادث ترافیکی، بیشتر قربانیان جوان هستند که این امر، امید به زندگی را در استان خوزستان تهدید می‌دهد. شرایط اقلیم و جغرافیایی خوزستان نیز با توجه به پدیده گرد و غبار که رو به افزایش است، یکی دیگر از معضلات استان است و گرد و غبار نیز ناشی از مداخله‌های انسانی است که در اکوسیستم رخ داده است.

وی با بیان این‌که آب در خوزستان یکی از معضلات بهداشتی است، تصریح کرد: وضعیت ‌آب آشامیدنی یکی از معضلات خوزستان است که خطر ایجاد بیماری‌های روده‌ای را به دنبال دارد و هر ساله در فصل تابستان منتظر اپیدمی بیماری‌های عفونی هستیم. در خصوص امنیت غذایی خوزستان نیز مسائلی وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اظهار کرد:‌ نیاز اساسی برای یک موجود زنده آب،‌ هوا و غذا است که متاسفانه در خوزستان در خصوص این سه مورد مشکل وجود دارد.

ایدنی با بیان این‌که برای ارتقا سلامت باید سیاست‌های کلان تغییر کند، عنوان کرد: سلامت یک مقوله فرابخشی است و تامین آن به همکاری تمام نهادها و بخش‌های مختلف نیاز دارد. باید تلاش شود که سواد سلامت نیز افزایش پیدا کند تا بتوان به عدالت و دسترسی به سلامت دست یافت.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت عنوان کرد:‌ سهم مردم کشور در هزینه‌های درمان پیش از اجرای طرح تحول سلامت، ۳۷ درصد بود که پس از اجرای این طرح این میزان در خوزستان به کمتر از ۵ درصد نیز رسیده است. ترویج زایمان طبیعی، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ارتقا هتلینگ بیمارستان‌ها و حمایت از بیماران سرطانی از دیگر دستاوردهای طرح تحول سلامت است؛ اکنون بیشتر بیماران سرطانی به صورت رایگان درمان می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور با بیان این‌که طرح تحول سلامت علاوه بر بخش درمان، در بخش بهداشت نیز در استان خوزستان اجرا شده است، تصریح کرد:‌ اکنون ۱۲۱ پایگاه بهداشت و ۷۰ مرکز سلامت در خوزستان راه‌اندازی شده و قدم‌های خوبی در خصوص ساختارهای بهداشتی برداشته شده است.

ایدنی عنوان کرد: ‌در ابتدای کار در مدیریت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیشترین میزان بیماری سل به یکی از شهرهای شمالی خوزستان متعلق بود ولی در حال حاضر این میزان سل خلط مثبت  در حاشیه شهر اهواز از تمام مناطق استان خوزستان بیشتر است.

وی ادامه داد:‌ در حاشیه شهر زیرساخت‌های سلامت وجود ندارد و ارائه خدمات از سوی سایر دستگاه‌ها نیز دارای کیفیت کمتری است؛ در این شرایط طرح تحول سلامت بهداشت به گونه‌ای تنظیم شده که تمام افراد را شامل شود.