۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
اهداف واقعی نامه‌نگاری احمدی‌نژاد به اوباما از نظر زیباکلام
کد خبر : 7725۲۱ | در تاريخ : مرداد ۲۱, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۰:۰۷ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

صادق زیباکلام، عوام فریبی و اعلام حضور را دو هدف اصلی نامه‌نگاری اخیر محمود احمدی نژاد به “باراک اوباما می‌داند و می‌گوید: احمدی‌نژاد می‌خواهد بگوید «ای مردم ایران، من آن دو میلیارد را از بین نبردم» بلکه «آمریکا و اوباما» مقصر هستند.
 hamadi-obama-neginjonoub
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نامه احمدی‌نژاد به اوباما تصریح کرد: حتی اگر من و شما هم برای رئیس جمهوری آمریکا نامه بنویسیم اشکالی ندارد چراکه اقدام ما غیرقانونی نیست، اما با این تفاوت که اگر زیباکلام و شما نامه‌ای برای آقای اوباما بنویسیم به ماها می‎گویند «جاسوس و فتنه‎گر» و انگ‎های این‌چنینی به من و شما نسبت می‎دهند.

صادق زیباکلام، اظهار کرد: بحث این نیست که آقای احمدی‌نژاد در چه جایگاهی قرار دارد که صلاحیت نوشتن به باراک اوباما را داشته باشد، اما رئیس دولت‌های نهم و دهم به خوبی می‌داند که قوه قضاییه در آمریکا مطلقاً تحت تأثیر سایر قوا نیست به عبارتی قوه قضاییه ایالات متحده آمریکا کاملاً مستقل است. ضمن اینکه مشاهده کردیم هفته گذشته دادگاه تجدیدنظر آمریکا چه رأیی را صادر کرد.

وی به رأی دادگاه تجدیدنظر آمریکا اشاره کرد و افزود: دادگاه اول (بدوی) رأی به مصادره اموال بنیاد علوی برای اخذ غرامت به قربانیان بمب‌گذاری بیروت داده بود، اما دادگاه تجدیدنظر صراحتاً خلاف آن رأی را داد زیرا برای دادگاه تجدیدنظر رابطه بنیاد علوی یا وابستگی آن با جمهوری اسلامی محرز و ثابت نشده بود. دادگاه تجدید نظر ایالات متحده آمریکا گفته بود «اسناد و مدارکی که بنیاد علوی به ما داده حکایت از خصوصی بودن این نهاد دارد پس وابسته به حکومت ایران نیست». بنابراین دادگاه تجدیدنظر رأی دادگاه اول (بدوی) را نقض کرد.

زیباکلام قوه قضاییه ایالات متحده آمریکا را کاملاً مستقل دانست و گفت: با توجه به ماهیت قوه قضاییه آمریکا، آقای اوباما چگونه می‌تواند درخواست احمد‌ی‌نژاد را اجرایی کند؟ او به هدف اصلی نامه رئیس دولت‌های نهم و دهم به اوباما اشاره کرد و افزود: آقای احمدی‌نژاد به خوبی می‌داند که قوه قضاییه آمریکا مستقل است و زیر نظر حکومت آن کشور نیست، اما برای اوباما نامه می‎نویسد؛ به این دلیل که احمدی‎نژاد می‎خواهد از این دسته‎ گلی که در دوران ریاست جمهوری خویش به آب داده است رفع تکلیف و مسئولیت کند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: همه ما می‌دانیم که اگر بررسی و تحقیق کارشناسانه‌ای درباره سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در آمریکا صورت می‎گرفت یا حقوقدانان و افراد با تجربه به رئیس دولت دهم می‌گفتند که «آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نده» شاید چنین سرمایه‌گذاری در خاک آمریکا انجام نمی‌شد. البته آقای احمدی‌نژاد کاملاً خودرأی و در تصمیمات مستبد بود و طبق نظر خودش همه امور را اداره می‎کرد. به عبارتی اگر باز هم همه هستی و تمام عالم به رئیس دولت دهم می‌گفتند «نه» احمدی‌نژاد می‎گفت «آره» و همان کار را انجام می‌داد.

وی با تأکید بر اینکه «نوشتن نامه احمدی‌نژاد به رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فقط برای رفع مسئولیت از خود است»، گفت: احمدی‌نژاد می‌خواهد بگوید «ای مردم ایران، من آن دو میلیارد را از بین نبردم» بلکه «آمریکا و اوباما» مقصر هستند. زیباکلام به یکی دیگر از اهداف ارسال نامه به رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد و افزود: همه ما می‎دانیم که آقای احمدی‌نژاد به هر طریقی قصد مطرح شدن در داخل کشور را دارد. احمدی‎نژاد و حامیان وی، شبانه‌روز برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تلاش و تقلا می‌کنند، بنابراین وی از طریق سفرهای استانی، نامه نوشتن و … قصد حضور در رسانه‎ها را دارد که البته اقدامات وی نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه برای او منفعت‌های زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

این استاد دانشگاه در پایان به عدم واکنش مقامات داخلی به نامه احمدی‌نژاد اشاره کرد و در این باره گفت: یک شهروند ایرانی مانند رئیس دولت‌های نهم و دهم علاقه نامه نوشتن به باراک اوباما را داشته است و دلیلی هم ندارد که مقامات و مسئولان به وی واکنش یا اعتراضی نشان دهند. حتی اگر من و شما هم برای رئیس جمهوری آمریکا نامه بنویسیم اشکالی ندارد چراکه اقدام ما غیرقانونی نیست، اما با این تفاوت که اگر زیباکلام و شما نامه‌ای برای آقای اوباما بنویسیم به ماها می‎گویند «جاسوس و فتنه‎گر» و انگ‎های این‌چنینی به من و شما نسبت می‎دهند.

این استاد دانشگاه تهران در مصاحبه‌ای دیگر با یک رسانه اصلاح‌طلب نیز با اشاره به عدم مسئولیت پذیری وی بیان می‌کند: احمدی نژاد با این نامه نگاری، با یک تیر چند هدف را می‌زند و در حقیقت از پذیرش مسئولیت حیف و میل شدن اون ۲ میلیارد دلار سرمایه ملت ایران شانه خالی می‌کند و مطابق معمول به عوام فریبی‌های مرسوم خود دست میزند.

زیباکلام ادامه داد: احمدی نژاد قصد دارد با این اقدام بگوید که در تلاش برای بازپس گیری سرمایه ملت ایران است در حالی که همگان میدانند که اگر ایشان اهل مشورت با کارشناسان و نخبگان و آگاهان به قوانین داخلی امریکا بودند و باتوجه به مناسبات میان ایران و کشور نامبرده ،هرگز اقدام به سرمایه گذاری این پول در ایالات متحده نمیکردند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران احمدی نژاد را فردی “خود رای”،”مستبد” و “دیکتاتور” می‌داند و می گوید: قطعا در ان زمان افرادی بوده اند که نسبت به عواقب این اقدام به احمدی نژاد تذکر دهند اما از آنجا که ایشان به غایت خود رای و دیکتاتور و مستبد است و برای نظرکارشناسان ارزشی قائل نبود از روی غرور و لجبازی و تکبر این تصمیم ناصحیح را گرفته و باعث ایجاد این مسئله شده است.

وی با اشاره به “عوام فریبی” به عنوان هدف نخست احمدی نژاد از این نامه دهی عقیده دارد: احمدی نژاد با این اقدام می‌گوید که آی ملت ببینید که من با اینکه وظیفه ندارم برای بازپس گیری این پول تلاش میکنم در حالی که رییس‌جمهور فعلی این اقدام را انجام نمی‌دهد د حالی که آقای احمدی‌نژاد به خوبی می‌داند که قوه قضائیه در امریکا …..کاملا مستقل است و تحت تاثیر شرایط و اوضاع و احوالات سیاسی سیاسی قرار نخواهد گرفت. (به همین دلیل است که «الیزابت ترودو» معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفته است که نامه رئیس‌جمهوری سابق ایران برای باراک اوباما را دیده اما وزارت دادگستری باید در باره این نامه اظهارنظر کند.)

زیباکلام “اعلام حضور” برای انتخابات پیش رو را دیگر هدف احمدی‌نژاد دانست و خاطرنشان کرد: احمدی نژاد با این اقدام بیان میکند که من هستم و در انتخابات پیشه رو برای راهیابی به پاستور شرکت خواهم کرد و گرنه احمدی نژاد به خوبی برا بی تاثیری این نامه خود به اوباما آگاه است اما به قول معروف ” خودش را به اون راه زده”!

این تحلیل گر با سابقه مسائل سیاسی در خاتمه با تاکید بر پوپولیست گرایی و عوام فریبی های همیشگی رییس‌جمهور سابق میگوید : گِل احمدی نژاد با عوام فریبی درهم آمیخته شده و این اقدامات دست خودش نیست،حتی اگر چند ساعت به آخر عمر ایشون هم باقی مانده باشد به عوام فریبی و پوپولیست گرایی می‌پردازد آن هم در حالتی که میداند این نامه به لحاظ حقوقی هیچ اثری نخواهد نخواهد داشت اما میتواند ۲ هدف احمدی‌نژاد یعنی “عوام فریبی” و “اعلام حضور” وی را تضمین کند.