۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  2900
 • بازدید دیروز :

  4495
 • بازدید این هفته :

  35380
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
اقتصاد مقاومتی به زبان ساده
کد خبر : 9764۰۶ | در تاريخ : دی ۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۰:۵۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

اقتصاد مقاومتی چیست ؟ موانع اقتصاد مقاومتی چه هستند ؟ راهکارهای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی کدامند ؟


سالها بود که ما به تولیدات داخلی خود می بالیدیم . مدیران بیلان کاری درخشانی ازخود در رسانه ها ارائه می کردند . همه خشنود و مغرور بودیم . پیکان را به تاریخ سپردیم و پژو وطنی سوار میشدیم . هرچند انحصار در بعضی تولیدات وجود داشت . و این موضع پاشنه آشیل تولیدات داخلی بود و ما خبر نداشتیم . بانک ها مدام در رسانه ها تبلیغات داشتند و از خدمات خود به مردم صحبت میکردند . دولتمردان قرار دادهای نجومی باشرکت های نفتی خارجی و توسعه میدان های گاز و نفت را به رخ میکشاندند و شاید انتظار داشتند از آنها همچون مرحوم مصدق و کاشانی در تاریخ یاد شود . اما به یکباره همه چیز فرو ریخت .

گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای برای فرنگی ها گران آمد و ما را ناجوانمردانه تحریم کردند . دلار هزار تومانی سه هزار و سیصد تومن گردید ( البته یادش بخیر الان بالای چهار هزار تومن است ) . شرکت های نفتی به یکباره ما را رها کردند و ابزار آلات و قطعات خودرو های داخلی کمیاب شد .

آری تازه فهمیدیم که در تمامی قرار دادهای خود با دوستان خارجی ضمانت های لازم را نگرفته و یا آنها را به قدر کافی درگیر قرار داد نکرده بودیم . در نتیجه زیان خروج از تعهدات برای آنها حداقلی بود.
اقتصاد مقاومتی به زبان ساده یعنی اینکه قرار داد ها قبل از انعقاد به خوبی بررسی و نقاط ضعف شناسایی و مرتفع گردند .

اقتصاد مقاومتی به زبان ساده یعنی اینکه منابع مالی بانکها و سبد ارزی بخوبی سرمایه گذاری و تهیه گردند .

اقتصاد مقاومتی به زبان ساده یعنی اینکه تولیدات داخلی کمترین وابستگی را به کارخانجات خارجی داشته باشند .

اقتصاد مقاومتی به زبان ساده یعنی مردم را تشویق به خرید اجناس داخلی کرده و خرید داخلی به صورت یک «ارزش» فرهنگسازی شود . از جانبی تولیدکنند گان با بالا بردن کیفیت اجناس مردم را به خرید داخلی ترغیب کنند .
موانع اقتصاد مقاومتی :
الف ) خوش بینی صرف به کشورها و دول خارجی
ب ) عدم باور مسئولین به توان داخلی
ج ) سهل انگاری مسئولین ، روزمرگی و عدم آینده نگری ایشان
د ) عدم توجه مردم به خرید از تولیدات داخلی
ه ) قاچاق کالا
و ) شاید شریک دزد و رفیق قافله بودن برخی مسئولین همچون بعضی از مسئولین بانکی و … در اختلاسها ی ثابت شده
ز ) بروکراسی کهنه ادارات
راهکارها :
الف ) واقع نگری در روابط با کشورها : البته مقصود پیروی از تئوری توطئه نیست بل منظورهمان ضرب المثل فارسی است (( جنگ اول به ز صلح آخر )) .
ب ) انتخاب مسئولین شایسته و دارای احساس وظیفه .
ج ) جلوگیری از قاچاق کالا
د ) پیگیری دستگاه های نظارتی
ه ) استفاده از رسانه ها و خبرنگاران و تشویق ایشان به بررسی و مطالبات مردمی و ملی
و ) خرید دستگاهها و ادرات دولتی از تولیدات داخلی
ز ) افزایش کیفیت کالاهای داخلی
ک) جلوگیری از ایجاد انحصار
در پایان باید به دو نکته اشاره شود :
۱_ اقتصاد مقاومتی را با ریاضت اقتصادی اشتباه نگیریم . در زمان بحرانها و ورشکستگیهای عظیم اقتصادی کشورها اقدام به یکسری صرفه جویی ها در هزینه ها و تعدیل نیرو می کنند . به این عمل دولتها«ریاضت اقتصادی» می گویند ولی اقتصاد مقاومتی در اصل به معنای تقویت و مستحکم سازی اقتصاد برای کاهش وابستگی است . «اقتصاد مقاومتی در اصل یک فرهنگ است» .
۲- اقتصاد مقاومتی با خودکفایی متفاوت است . در خودکفایی ما چند کالای استراتژیک را به اندازه نیاز داخلی تولید میکنیم تا وابستگی به واردات ان مرتفع گردد .خودکفایی در نگاه اول بسیار نجیب و زیباست ولی معایبی نیز دارد .فرض کنید ما تصمیم به خودکفایی در تولید گندم بگیریم وبه کشاورزان توصیه کنیم که گندم بکارند . کشاورزان برای تولید بیشتر و بهره مندی از مزایایی در نظر گرفته شده از تولید گندم ، کلیه زمین هایی راکه در اختیار دارد به کاشت این محصول تخصیص میدهند . درنتیجه زمین هایی که به تولید جو ، ذرت و نهاده های دامی اختصاص داشته همگی مختص به کاشت گندم میگردند و ما به واردات ان محصولات (یا واردات نسبتا بیشتر به قبل) روی خواهیم آورد و نتیجتا وابستگی ما به خارجی ها در آن محصولات بیشتر و صنایع مرتبط نیز متضرر خواهند شد . حال اگر گندم های کاشته شده براثر عواملی ازبین بروند (همچون آفات ، خشکسالی ، سرمازدگی و …) ما مجبور به واردات گندم هم خواهیم شد و وابستگی مان دو چندان خواهد گشت . در صورتیکه اقتصاد مقاومتی ما با هوشمندانه عمل کردن و در گیر کردن عمیق شرکایمان در سود و زیان ، تقویت تولیدات و … ضمن کاهش وابستگی راه های نفوذ را خواهیم بست .
رضا دویده

جامعه شناس