۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31505
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
افزایش صادرات در منطقه آزاد اروند خوزستان
کد خبر : 7409۰۵ | در تاريخ : مرداد ۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۲۸ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند با بیان افزایش صادرات کالا از این منطقه طی سال گذشته، گفت:این میزان در سال ۱۳۹۴ با ۹درصد افزایش به یک میلیارد و ۴۱۵ میلیون ۹۲۵ هزار دلار افزایش یافت.

 سازمان منطقه آزاد اروند
محمدرضا معتمدی سه شنبه در نشست هماهنگی استقرار هماهنگی استقرار گیت های ورودی و خروجی منطقه آزاد اروند با بیان روند مثبت جذب سرمایه گذاری و صادرات از این منطقه طی سه سال گذشته، به افزایش ۱۰۹ درصدی در جذب سرمایه گذاری داخلی طی سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۱ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی خبر داد و اظهار داشت:این رقم در سال ۱۳۹۳ حدود پنج هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال بود.
معتمدی گفت:حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده طی سال ۱۳۹۳ در این منطقه در بخش های تجارت، صنعت و خدمات ۲۲ میلیون دلار بود که این میزان در سال ۱۳۹۴ به ۵۳ میلیون دلار افزایش یافت.
وی اظهار داشت:سال ۱۳۹۳ حدود ۶میلیون دلار کالای صنعتی و مواد اولیه وارد منطقه آزاد اروند شد که این رقم در سال گذشته به حدود ۲۹ میلیون دلار افزایش یافت، این میزان از لحاظ وزنی ۱۷۷ درصد افزایش را نشان می دهد که این مهم نشانگر رشد صنعت در منطقه است.
معاون سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد:واردات کالا تبصره ۲ در سال ۱۳۹۳ به منطقه آزاد اروند، ۷۸۲ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۲۰ میلیون دلار بود که این میزان در سال ۱۳۹۴ با ۳۱ درصد کاهش به ۵۳۶ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۲۳۶ دلار کاهش یافت.
معتمدی همچنین از افزایش ۱۰درصدی صدور مجوز تاسیس واحدهای صنعتی در منطقه آزاد اروند طی سال ۱۳۹۴ نسبت به سال قبل آن خبر داد و اظهار داشت:سال ۱۳۹۳برای ۷۳ واحد صنعتی مجوز صادر شد در حالی که در سال ۱۳۹۴ این رقم، ۸۱ واحد بود.
معتمدی در ادامه سخنانش، میزان صادرات از مرز شلمچه را در سال ۱۳۹۳ حدود یک میلیارد و ۹۴ میلیون و ۴۸۷ هزار دلار اعلام کرد و اظهار داشت:این رقم در سال ۱۳۹۴ با رشد ۱۲درصدی به یک میلیارد و ۲۲۸ هزار و ۱۸۶ میلیون دلار رسید که از لحاظ وزنی هشت درصد رشد را نشان می دهد.
وی میزان صادرات از منطقه آزاد اروند طی سال ۹۳ را یک میلیارد و ۲۹۱ میلیون و ۵۴۳ هزار دلار اعلام کرد و افزود: این رقم در سال ۱۳۹۴ با ۹درصد افزایش به یک میلیارد و ۴۱۵ میلیون ۹۲۵ هزار دلار سید.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش از ایجاد فرصت شغلی برای ۱۵ هزار و ۷۴۰ نفر در سال ۱۳۹۴ اشاره کرد و گفت:این رقم افزایش ۲۹درصدی ایجاد فرصت اشتغال در سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد.
صدور کارت شهروند از دو طریق احراز هویت و احراز سکونت شهروندان
معتمدی در بخش دیگری از سخنانش از کارت شهروندی به عنوان ابزار احراز هویت شهروندان این منطقه یاد کرد و گفت:سری نخست کارت های شهروندی منطقه آزاد اروند آماده شده است.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزادا اروند همچنین با بیان ثبت نام ۳۲ هزار شهروند اروندی برای دریافت کارت، گفت:نخستین سری کارت هاها شامل یک هزار کارت شهروندی خانواده ها در حال توزیع است.
وی تصریح کرد:بهره گیری از حق و حقوق منطقه آزاد اروند و استفاده از معافیت های گمرکی، منوط به ارائه کارت شهروندی است ضمن اینکه در موضوع اشتغال در منطقه نیز، از این پس بنگاه های اقتصادی و نهادها با ارائه کارت شهروندی اقدام به استخدام متقاضیان می کنند.
معتمدی گفت:کارت شهروندی دارای ۲۰ هزار ریال شارژ، اینترنت بانک فعال و یک حساب فعال بانکی است که صدور آن برای اقشار تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد رایگان شده است.
به گزارش ایرنا این نشست با حضور فرمانداران شهرستان های آبادان و خرمشهر، جمعی از مسئولان قضایی، امنیتی و انتظامی، مدیران گمرک و اداره کل بنادر و دریانوردی آبادان و خرمشهر و جمعی از مسئولان اقتصادی این دو شهرستان در سالن جلسات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد.
منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است. این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
ایرنا