۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31505
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
استقرار ناظران، راهبرد ارتقاء کیفی ساختمان
کد خبر : 8110۰۸ | در تاريخ : شهریور ۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۰۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

استقرار ناظران مقیم در کارگاه های ساختمانی، ارتقاء سطح کیفی مجتمع ها و ساختمان های تجاری و مسکونی و اشتغالزایی را به همراه دارد.

 حمید حنظل عیدانی
یکی از دغدغه های مسئولان دست اندرکار ساختمان سازی، کیفیت احداث آن است، این مهم از ابتدای شروع عملیات اجرایی تا پایان کار از اهمیت ویژه ای به لحاظ اصول مسائل ایمنی و همچنین رعایت مفاد مقررات ملی ساختمان برخوردار است.
با توجه دغدغه های موجود در کشور، ساختمان های با کیفیت قابل قبول بخصوص در مناطق زلزله خیز احداث نمی شود، لذا علاوه بر مشکلات کوتاه مدت عمر مفید ساختمان کاهش یافته و هدر رفت سرمایه های ملی و در مواقع بحرانی چه بسا باعث مشکلاتی برای جامعه و مردم را به همراه دارد.
برای جلوگیری از این مشکل، علاوه بر اینکه ساختمان ها باید از سوی افراد دارای تخصص احداث شوند، ساخت آنها مسـتلزم نظارت کافی در روند ساخت و ساز است.
در ایران نظارت انجام شده از سوی مهندسان ناظر، به صورت عالی و به شـکل ادواری بوده و از طرفی ساختمان ها توسط افراد فاقد تخصص ساخته می شوند بنابر این دو حلقه مفقوده در این بین وجود دارد که یکی نبود ناظر مقیم و دیگری اجرایی نشدن مجری ذیصلاح است.
بنا به اهمیت موضوع، نخستین همایش نظارت کارگـاهی توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور در استان یزد در خرداد ماه ۱۳۹۵ در راستای اجرایی شدن یکی از حلقه های مفقوده که همانا به کارگیری یک مهندس مقیم در کارگاه های ساختمانی است، برگزار شد.
شهرداری ها سراسر کشور، از جمله شهرداری آبادان در زمان صدور پروانه ساختمان، برگ تعهد نظارت (که در یکی از دفترخانـه هـای اسناد رسمی به ثبت و به امضاء مالک و مهندس ناظر رسیده) اخذ می کند شهرداری به جهت مرتفع نمودن مشکلات فوق در پشت برگه تعهد نظارت از مالک تعهدی اخذ مبنی بر اینکه مالک متعهد شده شخصی که اطلاعـات فنی از اجرای ساختمان و همچنین مقررات ایمنی و حفاظت کارگاه دارا است به عنوان مسئول کارگاه معرفی نماید.
متاسفانه به رغم اخذ این تعهد از مالکین، تاکنون هیچگونه توجهی به اجرایی نمودن آن نشده است، در این راستا می توان با ابلاغ به شهرداری از زمانی که در ابلاغیه اعلام می شود، برای صدور پروانه ساختمان صرفا با ارائه قرارداد ما بین مالک و سرپرست کارگاه از جانب مالک مبادرت ورزند.
لذا یکسان سازی و ایجاد شفافیت و نیز جلوگیری از مشکلات بعدی، قرارداد نمونه تنظیم و به نحو مقتضی در دسترسی عموم قرار گیرد و پس از ابلاغ، سازمان نظام مهندسی آبادان موظف است، بانک اطلاعاتی از افراد واجد شرایط تهیه کرده و مالکان صرفا با افرادی که در بانک اطلاعاتی نظام مهندسی آبادان نام نویسی شده اند، می توانند قرارداد منعقد کنند.
طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اشتغال جوانان، طرح فوق الذکر در دو جنبه بسیار حایز اهمیت است، اشتغالزایی جوانان دارای تخصص و دوم جلوگیری از رکود اقتصاد ملی.
طرح مذکور باعث جـذب قشر بسـیاری از مهندسان جوان فارغ التحصیل از مراکز آموزشی شده که با تلاش و کوشش خود می توانند تجربه ای بسیار عالی در کنـار دانش خود کسب کرده و خدمت ارزنده ای به شهر و کشور است.
حمید حنظل عیدانی