۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
استاندار:آبادان دروازه مدرنیته صنعتی ایران است
کد خبر : 7276۲۶ | در تاريخ : تیر ۲۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۳۶ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در سفر به شهرستان آبادان که به منظور بررسی مسایل شهرستان با اولویت گمرک و اداره بندر صورت پذیرفت از این شهر به عنوان دروازه مدرنیته صنعتی ایران یاد کرد.

۱_DSC_5883
به گزارش اروندپرس و به نقل از روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان در نشستی که به همین منظور در اداره بنادر و دریانوردی آبادان با حضور استاندار، فرماندار ویژه آبادان،نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورا اسلامی ،مدیران دستگاههای اجرایی و نمایندگان بازرگانان و وارد کنندگان کالای ملوانی صورت گرفت حاضرین به بررسی مسایل پیش روی شهرستان پرداختند.
استاندار خوزستان در این نشست ضمن خیرمقدم به حاضرین گفت:عرض سلام و ادب و احترام دارم به محضر همه ی عزیزان حاضر در جلسه و در همین جا می بایست به مقام شامخ شهدا و ایثارگران عزیز میهن اسلامی که با جانفشانی خود باعث شدند ما از این فضای امن بهره مند شویم ادای احترام نمایم.
شهرستان  پرآوازه آبادان نیاز به هیچ توضیحی ندارد. آبادان قریب به ۴۲۰۰ شهید را تقدیم این نظام مقدس نموده و دروازه ی مدرنیته و شهر صنعت، ورزش، هنر، ایثار و شهادت است و همین مواضع ها ما را ملزم می کند که با تمام توان برای این منطقه تلاش نماییم.
شریعتی خاطرنشان کرد:جنگ تحمیلی بسیاری از زیر ساختهای ۲ شهرستان آبادان و خرمشهر را از بین برد و اگر چه بعد از جنگ دولتهای مختلفی که بر سر کار آمدند تلاشهای زیادی جهت رفع مشکلات نمودند که به علت کمبود منابع و مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی آنگونه که می بایست امکان فعالیت مطلوب برایشان میسر و فراهم نشد.
با روی کار آمدن دولت یازدهم و تعمیم محدوده ی منطقه آزاد اروند به هر دو شهرستان آبادان و خرمشهر ضمن ایجاد فضای مطلوب برای رفع کاستی ها، پیام امنیت در این منطقه ی استراتژیک و صفر مرزی را به تمام دنیا مخابره کرد . فرصت منطقه آزاد اروند نیز راه میانبری جهت رسیدن آبادان و خرمشهر به نقطه آبادانی می باشد .همچنین با صحبتهای انجام گرفته با مدیر عامل محترم سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند جهت روستاهای خارج از محدوده ی منطقه آزاد نیز مقرر شد قراردادی فی مابین آن سازمان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده و از طریق آن بنیاد خدمات رسانی انجام پذیرد.
وی با اشاره به وضعیت کالاهای ملوانی بیان کرد:در خصوص مسائل مرتبط با کالاهای ملوانی نیز با استقرار گمرک در گیت های موقت ورودی محدوده ی منطقه آزاد اروند ظرف دوهفته ی آینده این امیدواری می رود که واردات کالا در ۲ شهرستان آبادان و خرمشهر آزاد گردد. در عین حال می بایست این نکته را نیز مد نظر قرار داد که مقوله ی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری  مطرح شده و نباید رفتاری خلاف آن صورت پذیرفته و لازم است از تولید داخلی نیزحمایت نمود.
استقرار گمرک بر اساس شرح وظایف ذاتی، حمایت از تولید داخلی و کمک به بستر سازی اقتصاد مقاومتی بوده تا تولید داخلی به صرفه بوده و با رقابت سالم امکان اشتغال زایی را فراهم نماید.
استاندار خوزستان ادامه داد:با کمال تاسف مشاهده می شود بسیاری از واحدهای تولیدی با ظرفیتی کمتر از توان اصلی فعال بوده که اگر زمینه ی فعالیت حداکثری آنها مهیا گردد بسیاری از مسائل مرتبط با بیکاری مرتفع خواهد شد.

دکتر شریعتی مسایل دیگر مطرح شده در جلسه را اینگونه پاسخ داد:در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتار مقام معظم رهبری نیز لازم به ذکر است اصل این طرح ۸۵۰ هزار هکتار بوده که ۵۵۰ هزار هکتار آن را دولت متقبل شده و ۳۰۰ هزار هکتار آن را می بایست از دولت بعدی مطالبه نمود.
در خصوص سد بهمنشیر نیز اسناد مناقصه آن در حال آماده شدن می باشد.
پیرامون مسئله پارکینگ شناورها نیز می بایست مسئله از سوی دوایر شهرستانی پیگیری شده و در صورت ضرورت اعلام تا از طریق این جانب نیز مورد پیگیری قرار گرفته شود.
استاندار خوزستان در پایان نشست در خصوص فاز دوم پالایشگاه آبادان گفت:این پالایشگاه نماد شهرستان آبادان بوده ولی تکنولوژی آن قدیمی و تقریبا سالانه ۲ میلیارد دلار ضرر می دهد. برای رفع این مشکل فاز دوم پیش بینی شده که به زودی با سرمایه گذاری خارجی و تکنولوژی جدید و سودآوراجرایی شده و ضمن افزایش تولید زمینه اشتغال زایی بیشتر را فراهم خواهد کرد.
شایان ذکر است در این جلسه نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاههای اجرایی و بازرگانان دغدغه ها و مشکلات شهرستان آبادان را با استاندار خوزستان مطرح کردند.