۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
  • کاربران آنلاین :

  • بازدید امروز :

  • بازدید دیروز :

  • بازدید این هفته :

  • رتبه الکسا :

    21705
ImageWeek
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند چه می کند؟
کد خبر : 13099۲۹ | در تاريخ : دی ۲۹, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱:۱۷ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

آن روزی که رجال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آبادان آمدند تا حکم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند را قرائت و تسلیم کنند ؛ هنرمندان آبادان و خرمشهر خوش به حالشان شد که از این پس سوگلی به حساب خواهند آمد و دوران چشم انتظاری دریافت اعتبارات قطره چکانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سر رسیده است. حتی کارکنان شریف و شفیق هنرمندان آبادان و خرمشهر در ادارات ارشاد اسلامی این دو شهر هم مشعون بودند که انبوه مشکلات  معیشتی شان حل خواهد شد و انتظار داشتند چون دیگر کارمندان سازمان منطقه آزاد حقوق دریافت خواهند کرد.

رؤسای دو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گمان می کردند پس از قرار گرفتن در زیر مجموعه ی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند با طیب خاطر بیشتری انبوه آرزوهای مدیریت فرهنگ و هنر را به منصه ظهور و عملیاتی خواهند کرد.

اما در عمل هیچکدام از این خیالات به واقعیت نرسید و هر دو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و خرمشهر کمافی السابق دریافتی شان از همان محل قبلی ماند و آنان ماندند و چندین آقابالاسر تازه و البته بیگانه با مقوله ی فرهنگ و هنر!

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند و به تبع آن مدیر کل آن نیز عملا تبدیل به کارمندی شد که تابع معاونت گردشگری و فرهنگی منطقه آزاد اروند شد که نتیجه ی آن بسته شدن دست مدیرکل ارشاد اروند برای هرگونه حرکت خلاقانه هنری و فرهنگی شد چرا که برای ایجاد هر حرکتی نیازمند همراهی هیئت مدیره ی سازمان منطقه آزاد اروند شد با آن همه پیچیدگی و بروکراسی عریض و طویل اداری این سازمان.

حال هنرمندان بومی  آبادان و خرمشهر خوب نیست

وجود منطقه آزاد اروند مطابق قانون مساوی با حاکمیت مطلق سازمان منطقه آزاد اروند بر سرزمین تعریف شده ی ان یعنی دو شهر آبادان و خرمشهر است اما همین معنا و مفهوم نیز دستخوش استفساریه ها و شاید هم مصلحت اندیشی های تصمیم گیرندگان آن است تا جایی که پس از گذشت دو دهه از فعالیت این سازمان ؛ هیچ نشانه ای که وضع معیشتی ؛ رفاهی و امکانات فرهنگی و اجتماعی در شهرهای ابادان و خرمشهر بیشتر شده باشد دیده نمی شود.

هنرمندان آبادان و خرمشهر از مسوولان سازمان منطقه آزاد اروند نه تنها دلخور که دل خونند! عدم حمایت از هنرو هنرمند و در عین حال باج دادن به هنرمندان پایتخت نظیر تولید فیلم و تئاتربی آنکه از این حاتم بخشی ها هنرمند بومی بهره ای مادی ببرد از جمله شاهکارهای این سازمان درب بسته می باشد.

در خصوص ایجاد و یا بهینه سازی مکان های هنری نظیر سالن های تئاتر و سینما نیز این سازمان و به تبع آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند که زیر پرچم این سازمان فعالیت می کند نیز تا به امروز شاهد هیچ گونه تغییری نبوده ایم تا جایی که امروز در آبادان یک سالن تئاتر و در خرمشهر نیز دو سالن مشغول به ارائه خدمات به هنرمندان تئاتر هستند که هر سه نیز قدیمی هستند و هیچ ربطی به سازمان منطقه آزاد اروند ندارند. اما تا پیش از اینها در آبادان سه سالن نمایش وجود داشت که به یمن عدم نظارت در جریان واگذاری اماکن فرهنگی به بخش خصوصی ؛ یک سالن تئاتر آبادان که در سال ۱۳۷۷ با بودجه و اعتبار استانی به نام تئاتر و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به نام « تالار مهر » ساخته و در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان قرار داده شده بود ؛ پس از واگذاری به بخش خصوصی توسط  همان بخش خصوصی تغییر کاربری داده شد و تبدیل به « سینما مهر» گردید. سالن دیگر نیز به نام « تالار اشراق» که بدلایل نبود بودجه و اعتبار و ناتوانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان عملا تعطیل شده بود به بخش  خصوصی واگذار شد و در حال حاضر فعالیت های آموزشی تئاتر در آن انجام می شود که قابل تقدیر هست اما دیگر نمی توان از ان بعنوان محل تمرین گروه های نمایشی آبادان یاد کرد. در این بین تنها مکان و محل تمرین گروه های پر تعداد تئاتری آبادان « تئاتر شهر» است که نام قبلی آن « ثامن الائمه » می باشد. این مکان ؛ قدیمی ترین سالن تئاتر آبادان است که تا پیش از واگذاری به بخش خصوصی بدلیل ناتوانی مالی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان در بدترین شرایط به سر می برد. این مکان در حال حاضر با مدیریت بخش خصوصی و انصافا دلسوزانه ی مهدی پرویش علیرغم انبوه مشکلات مالی ؛ به شکل کاملا رایگان در اختیار گروه های تئاتری آبادان قرار میگیرد اما آیا کفاف می دهد؟ آیا با توجه به ارقام نجومی قبوض آب و برق « تئاتر شهر» و عدم حمایت های مالی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند و به تبع آن سازمان منطقه آزاد اروند می توان امیدوار بود که روند حمایتی رایگان این مجموعه باز هم تداوم یابد؟

در زیر پیام و دست نوشته ی کوتاهی از استاد ناصر امامی ؛ از هنرمندان بی بدیل و توانای هنرهای تجسمی آبادان را می خوانیم:

«هنرهای تجسمی درآبادان بدون منرل وبسیارغمگین است. مظلوم ترین انجمن درحوزه فرهنگ وهنرانجمن تجسمی است . دلیلش بی تدبیری مدیریت این حوزه است. وقتی انجمنی برنامه ای برای پیشبرد فرهنگی و هنری شهرندارد بودجه اش به کجامی رود؟چه کسانی درحیف ومیل بودجه تجسمی نقش دارند؟ بنده به عنوان یکی ازاعضای هیئت امنای این انجمن عملکردش را نقد می کنم ونسبت به بی برنامگی ودرهم ریختگی این انجمن اعتراض دارم. تا مادامی که برگزارکنندگان کنسرت درآبادان به بعضی ها سود می رسانند معلوم است که این انجمن منفعل است. چندین سال است که این انجمن فقط اسم دارد ولی مکانی که نشان دهنده هویتش باشد وجود ندارد.متاسفانه امروزه انجمن تجسمی جایگاه وشآن خودش را ازدست داده وتا دلالان فرهنگی وهنری هستند که با رانت خواری و زد وبند پشت پرده دنبال سودجویی هستند البته نه به تنهایی! وضعیت انجمن تجسمی همین است!.»

روی سخن ما از این جا به بعد با استاندار خوزستان است

روز سه شنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶ جناب آقای رضا کیانی مشاور محترم فرهنگی و هنری تان که اتفاقا فردی هنرمند و نام آشنا در هنر تئاتر هم هست به شهر ما آبادان آمد تا پای حرف های هنرمندان بنشیند.

جناب آقای شریعتی استاندار محترم ؛ شما را فردی اهل هنر و فرهنگ می دانیم اما آیا تا بحال از فرماندار خود در آبادان پرسیده اید به چه دلیل برای دیدن تئاتر هنرمندان آبادان به تنها سالن این شهر نرفته است؟ آیا می دانید چندین سال است که شورای فرهنگ عمومی در آبادان مطابق آنچه که در قانون تصریح شده است این شورا تشکیل نمی شود؟ آیا از فرماندار خود در آبادان پرسیده اید که تا بحال چند نشست با هنرمندان آبادانی برگزار کرده و خروجی آنها چه بوده است؟ آیا شما می دانید که تئاتر آبادان علیرغم تمام نامهربانی ها ؛ بی لطفی ها که در حقش روا داشته شده  در سی ویکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، توانست با نمایش” خانه شیشه ای” به کارگردانی ” علی حیدری” برای اولین بار درتاریخ تئاترخوزستان با مقام های تقدیربهترین کارگردانی و بهترین بازیگری زن توسط طیبه نیک آزاد، آبادان وخوزستان را صاحب مقام کند؟

آقای استاندار ؛ آیا می دانید در سی وسومین جشنواره بین المللی فجر، تئاتر آبادان با نمایش “بهشت پنجاه درجه بالای صفر” توانست به آن فستیوال راه پیدا کند وعنوان برگزیده انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را کسب کند و “طیبه نیک آزاد” بار دیگر عنوان بهترین بازیگری زن جشنواره را از میان بازیگران به نام ومطرح کشوراختصاص دهد؟

آیا در جریان هستید که امسال در سی وششمین دوره از این جشنواره ؛ دو نمایش به کارگردانی “سعید فیوضی” و “ندا اعتمادی کیا” توانستند به این جشنواره معتبر راه یابند و نماینده ای برای تئاتر این منطقه باشند؟

جناب دکتر شریعتی ؛ آیا می دانید که تئاتر فجر امسال تحت تاثیر ما آبادانی ها بود و علاوه بر نمایش های صحنه ای در بخش خیابانی ؛ “بهنام کاوه” که نامی پرآوازه دراین عرصه دارد با نمایش” جنگ زیرپوست من و مادرم” و “هیام احمدی و فرامرز غلامیان” که بارها برای آبادان افتخارآفرینی کرده اند با نمایش” خین” به میدان سی وششمین جشنواره بین المللی تئاترفجر رفتند؟

جناب استاندار محترم خوزستان ؛ انتظار داشتیم که مشاور فرهنگی هنری تان نشانی های پرچمداری تئاتر آبادان در استان خوزستان را به شما یادآور می شد. کجای دنیا رسم دیده اید که شهری با این همه پتانسیل فاقد امکانات باشد؟ نکند یادتان رفته که به چه دلیل پای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به منطقه آزاد اروند باز کردید؟ این بود نتیجه ی آن همه به به و چه چه هایتان از هنر و هنرمند آبادانی؟

آقای استاندار روی سخن ما صرفا با شماست چرا که از متولیان فرهنگ و هنر به اصطلاح « اروند» نه خیری دیده ایم و نه همدیگر را می فهمیم! از شما می خواهیم که در اولین فرصت نشستی رو در رو با هنرمندان آبادان و خرمشهر برگزار نمایید و در آن جلسه از فرماندارانتان در این دو شهر و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند و معاونت فرهنگی گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند و  مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و خرمشهر نیز بخواهید که با حضور در آن جلسه ؛ همگی پاسخگوی مطالبات هنرمندان آبادان و خرمشهر باشید.

مهرداد معماری

رسانه فرهنگ و هنر اروند(اروندپرس)