25 مه 20 ، ساعت 03:57
آیا چانه زنی در تصمیمات کلان واقعیت دارد؟
کد خبر : 1371827 | در تاريخ : ژوئن 27, 2019 | ساعت : 4:13 ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

تا چندی پیش بر این اعتقاد بودیم که مثلا نمایندگان یک شهر نمی توانند ادعاهایی را مطرح کنند که از ید قدرت آن ها خارج است. مثلا نمی توانند وعده بدهند که مشکل بیکاری جامعه را حل می کنیم و یا کاندیدای ریاست جمهوری وعده هایی می دهد که خارج از حیطه ی قوه مجریه است .

آیا چانه زنی در تصمیمات کلان واقعیت دارد؟ ما به این نتیجه رسیده ایم که هیچ چیز نشدنی وجود ندارد؛ تا جایی که می توان متصور شد که بندر آزاد تجاری در دل کویر داشته باشیم و یا پالایشگاه نفت در منطقه ای که حتا یک قطره نفت هم ندارد.

ماجرا از آن جا آغاز شد که یکی از خوانندگان اروندپرس مطلبی برایمان فرستاد که ما را تا عمق چند کیلومتری به فکر فرو برد؛ بنابراین با درج یک نمره منفی به خودمان در حد و اندازه ی “ن” کلمه اروندپرس ؛ عینا مطلب ارسالی آن دوست گرامی را منتشر می کنیم و راست و دروغش را ابتدا به پای ایشان و نقد و تفسیرش را بر عهده ی شما یاران همراه می گذاریم تا باشد متنبه و آگاه گردیم از گردون چرخ روزگار!

اصفهان شهری که یک قطره نفت ندارد اما بزرگترین پالایشگاه نفت کشور در اصفهان است .حتما می پرسید چجور امکان دارد ؟

با لوله کشی حدود پانصد کیلومتر نفت را از ایستگاه مارون در نزدیکی غیزانیه به اصفهان می برند .

پس جاده برای لوله چه می شود ؟

بله نزدیک به پانصد کیلومتر کوه ها را شکافته اند و جاده ساخته اند با هزینه فقط جاده اش شهرهای کوچک خوزستان ۱۰ سال جلو می افتند  .

پس افت فشار نفت در مسیر چه می شود ؟

در میسر بیش از پنج ایستگاه تقویت فشار تاسیس کردند که هر کدام میلیاردها تومان هزینه دارد …

که چه بشود ؟

که نفت سر سلامت برسد به نقطه صفر عملیات پالایش

حالا بعد از پالایش و تولید ،محصولات نهایی که بیشتر باید صادر شوند،از راه هوایی هم که نمیشود از راه دریا باید صادر کنند .

دریا کجاست؟

اینجا … پس باید محصول نهایی همین مسیر را برگردد تا به دریا برسد !!!!

دیگر چه سودی برای اصفهانی ها دارد ؟

وقتی پالایشگاه نفت در جایی تاسیس شود یعنی خوراک شرکت های متعددی فراهم میشود مثل پتروشیمی اصفهان ،شرکت نفت جی بزرگترین تولید کننده قیر پالایشگاهی ،شرکت نفت سپاهان ، که از برکت وجود پالایشگاه اصفهان بغل دستش سر از خاک بیرون آورند هر کدام از این شرکت ها ی پایین دستی می توانند یکی از شهرهای خوزستان را تکان بدهند.

دیگر چه سودی برای اصفهانی ها دارد ؟

جالب است بدانید در سال ۱۳۹۲ فقط  مالیات یک قلم از محصولات پالایشگاه اصفهان (بنزین سوپر) حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ حدود ۴۰ میلیارد آن سهم شهرداری اصفهان است (فقط مالیات یک قلم کوچک برابر با کل بدهی شهرداری بهبهان) پس چطور باید انتظار داشته باشیم مبلمان شهرهای خوزستان با اصفهان قابل قیاس باشد؟

حالا مثلا شهری مانند بهبهان ؛ رامهرمز ؛ امیدیه و …دارای پتانسیل بسیار قوی برای ساخت پالایشگاه …

کدام پتانسیل؟

اول اینکه سرشار از منابع نفت در محل است. پس جاده و خط لوله و ایستگاه تقویت فشار حذف می شود….

دیگر چه پتانسیلی ؟

نزدیکی به مرزهای آبی و خاکی به صورتی که خط مستقیم لوله تا دریا ۶۰ کیلومتر یا کمتر است.

نتیجه اینکه می بینیم وجود پالایشگاه در اصفهان توجیهی ندارد ولی مدیران همدل اصفهانی توانسته اند معجزه برای شهرشان انجام دهند.

اینجاست که نقش همدلی و قدرت چانه زنی مسوولان و نمایندگان مشخص می شود.