۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1275
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40485
 • رتبه الکسا :

  36323
ImageWeek
آیا نمایندگان مجلس سیاسی هستند؟
کد خبر : 9891۱۷ | در تاريخ : دی ۱۷, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۵۹ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

مجلس را عصاره ی ملت می دانیم و می شناسیم و بر همین مدار ؛ نمایندگان را نیز باید آینه ی نمایش دهنده ی یک جامعه معرفی کرد و دانست.

 

 

نماینده از بین تعدادی کاندیدا که به سلامت توانسته اند تاییدیه های لازم مصرح در قانون شرایط کاندیداتوری را کسب کنند توسط آرای مستقیم مردم انتخاب می شوند؛بنابراین شخص نماینده هویت خود را از مردم می گیرد و مدیون آنان است.

نماینده ی یک شهر موظف است بی هیچ عذر و بهانه ای در فرصت های مناسب با موکلین خود دیدار داشته باشد و به خواسته های انان گوش فرا داده و قول پیگیری دهد و در مدت زمانی معین ؛ گزارش عملکرد بدهد تا مردم بدانند نماینده اشان در فلان بازه ی زمانی چه کرده است.

نماینده ی مردم محور کسی است که وارد دستجات سیاسی نشود مگر انکه نفع و سودی برای حوزه ی انتخابیه اش داشته باشد و نه برای آینده ی شغلی و مناسبات حقوقی خود.

نماینده ی مردم محور کسی است که خود را از آن مردم می داند بنابراین چیزی نمی ماند که بخواهد لاپوشی کند یا مردم را در جریان امور قرار ندهد و این نکته بسیار مهم است چون نماینده شخصیتی حقوقی است و اطلاق عنوان سیاسی به وی اشتباه بزرگی است و دلیل ان هم روشن است برای آنکه از جانب حزب و تشکیلاتی سیاسی به این عنوان انتخاب نشده است و لااقل در کشور ما با عنایت به وضعیت حزب داری و نبود نمود واقعی سیستم حزبی ؛ نمی توان نماینده را فردی سیاسی قلمداد کرد.

از نگاهی دیگر – بویژه در ایام انتخابات – همین نبود تحزّب موجب می شود که برخی نهادهای دولتی و یا غیر دولتی با توجه به ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند از فردی در انتخابات حمایت می کنند و با کمیتی که در اختیار دارند کیفیت انتخابات را خدشه دار می سازند. در چنین وضعیتی باز دوباره این درجه و میزان محبوبیت اجتماعی نماینده ی منتخب است که آسیب جدی دیده است.

بنابراین اعتقاد داریم هر گونه حمایت های سخت افزاری و یا نرم افزاری که از سوی نهادهای دولتی و یا غیر دولتی به کاندیداها بشود ؛ انحراف آن نماینده از حول محور مردم بودن را بیشتر می کند فلذا به کاندیداهای انتخابات آتی شوراها و ریاست جمهوری و نیز سال های بعد در موضوع مجلس شورای اسلامی توصیه می کنیم که به آرای زلال مردمی بسنده نمایید و بدانید و آگاه باشید مردم صلاح و مصلحت خود را فدای دل خوش نمودن جریانات سیاسی موجود که هر یک به نوبت عیارشان معین و مشخص شده است ؛ نخواهند کرد.

رسانه اجتماعی اروندپرس