۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

 • بازدید امروز :

 • بازدید دیروز :

 • بازدید این هفته :

 • رتبه الکسا :


  Warning: simplexml_load_file(): http://data.alexa.com/data?cli=10&url=arvandpress.ir:1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): Okay in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): ^ in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95
  Not Available
ImageWeek
آیا توجه به فرهنگ و هنر ؛ مخصوص نهادهای فرهنگی است؟
کد خبر : 13116۱۹ | در تاريخ : بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ | ساعت : ۳:۲۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

فرهنگ و هنر ؛ پدیده ای اختصاصی و انحصاری است؟

فرهنگ و هنر ؛ مقوله ای است که متولی مشخص و تعریف شده ای دارد؟

آیا نهادها و سازمان های صنعتی ؛ نفتی ؛ خدماتی و … نقشی در توسعه و حمایت فرهنگی ندارند؟

چندی پیش ؛ فراخوانی با عنوان « اولین جشنواره ملی تئاتر نفت » از سوی اداره کل نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. جشنواره ای که قرار بود در اسفند ماه و مشخصا ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۶ در اهواز برگزار بشود.چندی بعد از پوستر این جشنواره در حاشیه ی جشنواره تئاتر خوزستان توسط دکتر شریعتی استاندار محترم خوزستان و با حضور هنرمندان و متولیان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسوولان اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

در آن مراسم گفتند که اولین جشنواره ملی تئاتر نفت با مشارکت وزارت نفت و مشخصا شرکت های نفتی خوزستان با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود که متعاقب آن فراخوان زیر منتشر شد.

دبیرخانه جشنواره در اهواز تشکیل شد و افراد شناخته شده که همگی از سرمایه های تئاتر خوزستان بودند مسوولیت برگزاری جشنواره را برعهده گرفتند غافل از اینکه شرکت های نفتی سر بزنگاه کنار خواهند کشید و اولین جشنواره ملی نفت را در نطفه خفه خواهند کرد!. نتیجه ان شد که ستاد برگزاری جشنواره با حضور دکتر جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصمیم زیر را اتخاذ نمودند.

در بهمن ماه ۱۳۹۶ سید صادق فاضلی ؛ دبیر اولین جشنواره تئاتر نفت سابق و اولین جشنواره تئاتر اهواز فعلی در گفتگو با ایرنا گفت :

حال این پرسش مطرح می شود که آیا نوع برنامه ریزی این جشنواره اشکال داشته است یا اینکه واقعا وزارت نفت باعث شده که این حرکت اختصاصی و در جهت منافع آن وزارت خانه از مسیر خود خارج بشود؟ البته سید صادق فاضلی که فردی دلسوز ؛ آگاه و هنرمند شاخص تئاتر استان است در کمتر از چند روز با رایزنی های فراوان خود اعلام کرد : من از جنس شما هستم و حاضر نیستم چهل سال آبروی تئاتری ام را به وعده های پوچ و بی اساس بفروشم . من شرف دارم و شرفم از صحنه آمده است . برای یک جشنواره بین المللی ۲۵ روز به برگزاری مانده هنوز بیعانه هتل نداده ایم و هتل دار گفته تا سه روز آینده بیعانه ندهید اتاق ها را واگذار میکنم . برای تندیس از یک ماه قبل باید ریخته گری شود و ده میلیون بیعانه خواسته اند ، برای کتاب جشنواره و …. .  برخی از دوستان جشنواره بین المللی را با جشنواره محلی اشتباه گرفته اند ! وزن و اعتبار بنده و همکاران هنرمندم در ستاد برگزاری از سر راه پیدا نشده که بازیچه وعده ها بشویم . درود به شرف و غیرت تک تک شما همکاران و هم کیشان و هم صحنه ای های خودم . منتظر خبرهای تازه باشید .

متعاقب این پیام ؛ دکتر جوروند مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز پیامی به شرح زیر داد: با تمام وجودم بدنبال جذب اعتبارات جشنواره هستم.به ضرس قاطع اعلام می کنم که جشنواره برگزار میشود و جای نگرانی نیست. همه ما با مشکلات اعتباری آشناییم .بنده با استاندار حرف زدم امیدوارم و به یقین امید دارم مشکلات حل خواهد شد و‌ در جشنواره همدیگر را خواهیم دید و به این روزهای سخت لبخند خواهیم زد.

رسانه فرهنگ و هنر اروندپرس نیز برای بزرگان تئاتر استان که این روزها حال ناخوش تئاتر را بیش از هر زمان دیگری درک و لمس می کنند آرزوی موفقیت افزون و برگزاری پر شکوه این جشنواره را دارد.

بی تردید حرکت غیرحرفه ای و در عین حال غیر متعهدانه ی وزارت نفت و شرکت های زیر مجموعه ی آن از خاطره و حافظه ی اهالی فرهنگ و هنر بویژه تئاتر استان خوزستان و همه ی گروه های خارج از استان که به احترام نفت ؛ اثر تولید کردند پاک نخواهد شد. و با قلم درشت خواهیم نوشت:

بدعهدی و بی توجهی به هنر را نیز به جمیع خصایل وزارت نفت در بخش های تخریب محیط زیست ؛ تشدید آلاینده ها ؛ بیکاری ناشی از بکار نگرفتن نیروهای بومی و … می افزاییم.

ضمن آن که عدم ورود وکلای ملت که ۱۸ کرسی نشین خوزستانی دارد خود جای پرسش بسیار دارد که در آینده درباره آن بیشتر خواهیم نوشت.

مهرداد معماری