25 مه 20 ، ساعت 03:57
آنچه باید مردم آبادان از حق آلایندگی ها بدانند( بخش اول)
کد خبر : 1381123 | در تاريخ : می 23, 2020 | ساعت : 8:44 ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

▪بخش اول :
✔مردم آبادان از خود می پرسند حق آلایندگی ها که نصیب شهر و دیارشان می شود چه مبلغی است و چگونه و در کجا هزینه می شود؟
✔آیا نهاد یا سازمانی هست که بر انحراف احتمالی از هزینه شدهای این درآمد چشمگیر نظارت داشته باشد؟
✔آیا شهرداری آبادان بعنوان تنها دریافت کننده این مبالغ و متولی هزینه کرد های آن ؛ تا به امروز به مردم و احتمالا نهادهای نظارتی گزارش روشن و واقعی ارائه داده و یا می دهد؟

 

«ماده ۳۸ قانون ارزش افزوده چه می گوید؟
• نرخ عوارض شهرداریها و دهیاریها در رابطه با کالا و خدمات مشمول این قانون، علاوه بر نرخ مالیات موضوع ماده (۱۶) این قانون، به شرح زیر تعیین می گردد:
الف- کلیه کالاها و خدمات مشمول نرخ صدر ماده(۱۶) این قانون، یک و نیم درصد(۵/۱%)
ب- انواع سیگار و محصولات دخانی، سه درصد(۳%)
ج- انواع بنزین و سوخت هواپیما، ده درصد (۱۰%)
د- نفت سفید و نفت گاز، ده درصد (۱۰%) و نفت کوره پنج درصد(۵%)
تبصره۱- واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست که استاندارد ها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نمی نمایند، طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست( تا پانزدهم اسفند ماه هر سال برای اجراء در سال بعد)، همچنین پالایشگاههای نفت و واحدهای پتروشیمی، علاوه بر مالیات و عوارض متعلق موضوع این قانون، مشمول پرداخت یک درصد(۱%) از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می باشند.
عوارض موضوع این تبصره در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها به حساب تمرکز وجوه موضوع تبصره(۲)ماده(۳۹) واریز می شود، تا بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع گردد.
تبصره۲- در صورتی که واحدهای تولیدی به منظور ارتقاء مهارت و سلامت کارکنان خود مراکز آموزشی و ورزشی ایجاد کرده و یا در این خصوص هزینه نمایند، با اعلام وزارت کار و اموراجتماعی می توانند ده درصد (۱۰%) عوارض موضوع بند (الف) این ماده را تا سقف هزینه صورت گرفته درخواست استرداد نمایند، در صورت تأیید هزینه های مزبور توسط سازمان امور مالیاتی کشور، وجوه مربوط قابل تهاتر یا استرداد حسب مقررات این قانون خواهد بود.
تبصره۳- به منظور تأسیس و توسعه واحدهای آموزشی مورد نیاز در مناطق کمتر توسعه یافته، معادل نیم درصد(۵/۰%) از عوارض وصولی بند (الف) این ماده در حساب مخصوص در خزانه به نام وزارت آموزش و پرورش واریز می گردد و معادل آن از محل اعتباری که در قوانین بودجه سنواتی منظور می گردد در اختیار وزارت یاد شده قرار خواهد گرفت تا توسط وزارت مزبور در امر توسعه و احداث مراکز آموزشی مورد نیاز درمناطق مزبور هزینه گردد. آئین نامه اجرائی این تبصره به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های آموزش و پرورش، کشور و امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می رسد.»

🔷در بخش دوم به بررسی عددی و آماری این موضوع خواهیم پرداخت.