۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  695
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31500
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
آغاز برنامه مقابله با شوری آب در رودخانه کارون
کد خبر : 8516۲۹ | در تاريخ : شهریور ۲۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۷:۵۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

یک مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح مقابله با افزایش شوری آب در رودخانه کارون، اعلام کرد: احداث سدهای سلولی برای جلوگیری از شوری کارون آغاز شده است.
سد کارون

ارسلان هاشمی در تشریح راهکارهای وزارت نیرو برای جلوگیری از آلودگی رودخانه کارون، گفت: این حوضه، دارای ۹ حوضه آبریز فرعی درجه دو است که بیشترین تغییرات بارش در کشور در سال آبی جاری، مربوط به قسمت‌های جنوبی سیستان و بلوچستان با ۸۰ درصد کاهش بوده؛ به نحوی که از کل بارش‌های کشور به میزان ۲۴۰ میلی‌متر، شاهد ۳۶۴ میلی‌متر بارش در حوضه خلیج‌فارس بودیم که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، ۵۸ میلی‌متر افزایش بارندگی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه حوضه رودخانه کارون بزرگ در سال جاری، شاهد بیشترین حجم بارش بوده است، افزود: میزان این بارش‌ها ۶۱۸ میلیمتر بود که در حوضه مرزی غربی ۵۹۹ و در حوضه کرخه حدود ۵۶۹ میلی‌متر بوده و یکی از سال‌های پر آب این حوضه رقم خورده است.

مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیان اینکه امسال حدود ۳۲ میلیارد و ۶۹۶ میلیون مترمکعب ورودی روان‌آب‌ها را شاهد بودیم که این رقم در سال قبل حدود ۲۱ میلیارد و ۷۸۲ میلیون متر مکعب بوده است، تصریح کرد: این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه در بلندمدت حدود ۴۳ میلیارد و ۷۹۷ میلیون متر بوده که حدود ۲۹ درصد کاهش ورودی‌ داشته و نسبت به سال قبل، حدود ۵۰ درصد افزایش ورودی‌ها را یادآوری می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، امسال در استان‌های ایلام، خوزستان، ‌ کرمانشاه و همدان شاهد وضعیت قابل تحمل و در چهارمحال وبختیاری و بویر احمد، شاهد تنش آبی بودیم. بر این اساس، بیشترین تنش آبی شدید در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بوده است.

به گفته هاشمی، هم اکنون سدهای، ایلام، رئیسعلی دلواری، بانه، گاوشان و سلیمان‌شاه سدهای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هستند؛ ضمن اینکه سدهای کوثر، پیشین، استقلال و قشلاق از میان ۵۳ سد موجود در حوضه، امسال ۲۸.۱ میلیارد مترمکعب ورودی داشتند که نسبت به ورودی سال قبل که ۱۵.۴ میلیارد متر بوده، با افزایش ۸۳ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت، با کاهش ۵۱ درصدی مواجه بوده‌اند.

وی سپس از سدهای کارون ۴ و ۳، کرخه، گتوند، مسجدسلیمان، سیمره، دز، مارون، عباسپور و جره به عنوان مهم‌ترین سدهای حوضه خوزستان یاد کرد و افزود: امسال کل آب ورودی به این سدها، ۲۳.۲ میلیارد مترمکعب بوده؛ ولی سال قبل میزان آب ورودی به این سدها، حدود ۱۳.۶ میلیارد مترمکعب ثبت شده است.

هاشمی، حجم آب ورودی به این سدها را حدود ۱۸ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: سال گذشته این سدها شاهد حدود ۱۳ میلیارد مترمکعب آب بوده‌اند؛ در این میان یکی از طرح‌هایی که وزارت نیرو در بخش پایش آلاینده‌های کارون انجام داده، تکمیل سدهای سلولی است که در حوضه آبادان و خرمشهر هستند؛ همچنین سه سد سلولی برای کارون پیش‌بینی شده که یکی از آن‌ها، تا ۹۵ درصد اجرایی شده و دو طرح دیگر نیز قرار است از محل اعتبارات مرزی انجام شود.

مدیرکل دفتر حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب رهاسازی آب از سدهای حوضه کارون برای شیرین‌سازی آب این رودخانه اجرا می‌شود، گفت: هنگام اجرای مد در خلیج‌فارس، تراز آب بالا می‌آید و تا کیلومترها آب دریا پیشروی می‌کند که این وضعیت باعث تداخل آب خلیج‌فارس و کارون و در نتیجه شوری آب کارون می‌شود؛ احداث سدهای سلولی سبب می‌شود تا از اختلاط آب دریا و کارون جلوگیری شده و جلوی شوری آب کارون گرفته شود.

وی با بیان اینکه، مشکلاتی که در منطقه بر سر مسائل آب مطرح می‌شود، حول محور کیفیت و آلودگی آب است، افزود: یکی از معضلات اصلی و کانون‌های آلایندگی در این حوضه را می‌توان کشت و صنعت نیشکر در خوزستان دانست که فاضلاب‌های زهکشی آن از سه منطقه وارد کارون می‌شوند و به جز فاضلاب‌های شهری و روستایی و صنعتی که باعث آلودگی آب این رودخانه می‌شوند، کشت و صنعت نیشکر نیز باعث کاهش استفاده از ظرفیت این حوضه آبریز شده است.

مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان در خصوص مصوبات شورای عالی آب توضیح داد: مقرر شده تا کشت و صنعت نیشکر در بحث ورود زه‌آب‌ها، بررسی‌های لازم را انجام دهد و از ورود زه آب‌ها به کانون رودخانه جلوگیری کند و یا اینکه پس از تصفیه، زه‌آب‌های فیلتر شده را وارد رودخانه کند.

این مقام مسئول، تاکید کرد: فاضلاب‌های صنعتی و روستایی نیز حدود نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه اسلامی اعتبار دریافت کردند، تا هم در بحث آب‌های شرب و هم در بحث تصفیه پس آب‌های فاضلاب‌های ورودی به رودخانه اقدام کنند.

هاشمی، در پایان با اعلام اینکه شرکت‌های پتروشیمی و صنایع آلاینده موظف هستند قبل از بهره‌برداری نسبت به احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اقدام کنند، خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد صنایع مهم فعال در حوضه کارون مجهز به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هستند، سازمان محیط‌زیست در حال پیگیری است تا مابقی شرکت‌هایی که نیاز به تصفیه خانه فاضلاب دارند، در اسرع وقت نسبت به احداث تصفیه‌خانه فاضلاب اقدام کنند.